Električna energija

HEP započeo pilot projekat za pametne mreže vredan 24 miliona evra

HEP-projekat-pametne-mreze

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

HEP-Operator distribucijskog sustava (HEP ODS) započeo je sprovođenje pilot projekta za pametne mreže, u vrednosti od oko 177 miliona kuna (oko 24 miliona evra), u okviru kojeg će biti digitalizovan deo distributivne mreže i obezbeđeni uslovi za integraciju distribuiranih izvora električne energije, poput prozjumera.

HEP ODS investiraće u tri područja pametnih mreža za distribuciju električne energije: pametna merna infrastruktura, razvoj i optimizacija konvencionalne mreže, kao i automatizacija srednjenaponske mreže.

Ugovor za finansiranje ovog projekta potpisan je u julu 2018. godine.

Najveći deo novca za ulaganje, skoro 150 miliona kuna (oko 20,3 miliona evra) ili oko 85%, obezbeđen je iz Evropskog fonda za regionalni razvoj, u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014 – 2020. Ostatak, kao i dodatnih sedam miliona evra obezbedio je HEP ODS, deo Hrvatske elektroprivrede (HEP), pa će ukupna investicija u pametne mreže dostići 31 milion evra.

Projekat bi trebalo da bude završen do kraja 2022.

Projekat, koji će HEP ODS sprovesti do kraja 2022. godine, obezbediće uspostavljanje napredne merne infrastrukture kako bi se omogućio tačniji proračun gubitaka, lociranje područja sa povećanim gubicima u distributivnoj mreži, praćenje potrošnje električne energije i aktivno upravljanje potrošnjom krajnjih kupaca.

Projektom je predviđeno uspostavljanje napredne merne infrastrukture

Projekt će biti sproveden u pet od ukupno 21 distributivnog područja HEP ODS-a, uključujući Elektru Zagreb, Elektroslavoniju Osijek, Elektrodalmaciju Split, Elektru Zadar i Elektrojug Dubrovnik, rekao je direktor HEP ODS-a Nikola Šulentić.

Ministar ekonomije i održivog razvoja Tomislav Ćorić izjavio je da je Hrvatskoj potrebna fleksibilnija mreža i razvoj modernog distributivnog sistema spremnog da integriše veliku količinu energije iz obnovljivih izvora.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

8. oktobar 2020. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

8. oktobar 2020. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

8. oktobar 2020. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

Najveca solarna elektrana u Sloveniji krenula u redovan rad Moja elektrarna

Najveća solarna elektrana u Sloveniji krenula u redovan rad

8. oktobar 2020. - Najveća solarna elektrana u Sloveniji ima tek 7,1 megavat pika, a na mrežu je povezana priključkom od pet megavata. Otvorila ju je firma Moja elektrarna.