Prva vetroelektrana nacionalne elektroprivrede treba formalno da uđe u sistem u avgustu. HEP je sagradio vetropark Korlat, najveći u Hrvatskoj, i priključio ga na mrežu uz privremeni ugovor.
Hrvatski operator tržišta energije (HROTE) objavio je da je potpisao privremeni sporazum s vetrofarmom Energetski park Korlat doo i privremeno je uključio u elektroenergetski sistem. Pogon od 58 megavata je tako počeo probni rad, koji po planu treba da traje do avgusta. Kada Hrvatska elektroprivreda – HEP grupa zvanično pokrene vetropark Korlat, on će biti prvi u Hrvatskoj koji proizvodi struju po tržišnim uslovima, bez podsticaja koje drugi dobijaju kroz fidin tarife.
Procenjena godišnja proizvodnja je 170 gigavat-sati. Projekat u blizini Benkovca u Dalmaciji koštao je preko 500 miliona kuna odnosno 66,1 milion evra. Sastoji se od 18 turbina po 3,6 megavata, iz čega proizilazi da je priključna snaga 10,5 odsto ispod maksimalne.
Stubovi su visoki 114 metara, a prečnik jedinica koje je dopremio Nordex SE je 131 metar. Ing-grad doo je bio zadužen za infrastrukturu i priključivanje na mrežu, a Fractal doo je angažovan za izgradnju i nadzor.
HEP ima ambiciju da do 2030. godine podigne svoj portfelj vetroelektrana i fotonaponskih postrojenja na po 350 megavata. Takođe je objavio da planira da na lokaciji Korlat instalira i solarnu elektranu od 75 megavata. Tu je sada najveća vetrofarma u Hrvatskoj, a kompaniji je prva.
Nordex je dobio ugovor o održavanju i servisiranju na dvadeset godina.
Interenergo, deo konglomerata Kelag-Kärntner Elektrizitäts, pustio je u januaru u obližnjim Jasenicama vetropark od 10 megavata. Vlada Hrvatske je pojačala napore da podigne udeo energije iz obnovljivih izvora.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.