OIE

Grčka, Hrvatska u svetskom vrhu po privlačnosti za ulaganja u energetsku tranziciju

Grcka, Hrvatska svetskom vrhu privlacnosti ulaganja energetsku tranziciju

Foto: Rodrigo Kugnharski on Unsplash

Objavljeno

28.12.2021.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.12.2021.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Blumbergov izveštaj Climatescope je proglasio Grčku šestom u svetu na svojoj rang-listi najboljih destinacija za investicije u sektoru električne energije iz obnovljivih izvora, a Hrvatska je šesnaesta. Obe zemlje se kotiraju visoko i na sveobuhvatnoj listi privlačnosti za ulaganja u energetsku tranziciju.

Iako je zbog pandemije korona virusa bio očekivan oštar pad u proizvodnji električne energije, u svetu je 2020. godine proizvodnja struje smanjena samo 0,2 odsto, objavio je BloombergNEF (BNEF) u svom izveštaju Climatescope o energetskoj tranziciji. Dokument sadrži detaljne informacije o 136 tržišta.

Ulaganja u projekte i infrastrukturu na polju obnovljivih izvora energije, elektrifikovanog transporta i elektrifikovanih sistema za proizvodnju toplotne energije uzletela su 2020. godine 11 odsto. Obnovljivi izvori su činili 60 procenata, a iznos investicija u toj kategoriji se u proteklih šest godina nije mnogo menjao.

Udeo vetroturbina u proizvodnji je bio šest odsto, a solarnih elektrana tri procenta, i nije se promenio na godišnjem nivou, ali učinak pripisan tim dvema tehnologijama je povećan 15 odnosno 11 odsto u apsolutnim brojkama. Fotonaponska postrojenja su činila 46 odsto neto novih kapaciteta, što je daleko više od svih ostalih izvora, a na vetar odlazi 23 procenta. U izveštaju stoji da je rast u sektoru uglja nastavio da usporava.

Grčka u stabilnom vođstvu u Jugoistočnoj Evropi

U regionu kojeg prati Balkan Green Energy News, Grčka je 2020. bila u jakoj prednosti u oblasti obnovljive energije. Između ostalog, bila je osma u svetu po udelu domaće proizvodnje struje iz solara, koji je iznosio skoro jednu trećinu. Međutim, kada je reč o ukupnim investicijama u zelenu energiju, Turska je sa 4,7 milijardi dolara bila 14. na globalnom nivou, a na istoj poziciji je i kada se sabere proteklih pet godina.

Turska je prošle godine bila 14. na svetu po ukupnim ulaganjima u obnovljive izvore

Climatescope uključuje aktuelnu listu najboljih destinacija za ulaganja u električnu energiju iz obnovljivih izvora. Grčka je na šestom mestu na svetu, dok je Hrvatska šesnaesta. Od ostalih balkanskih zemalja obuhvaćenih izveštajem, Severna Makedonija je 21, a slede Albanija (33), Turska (34), Slovenija (40), Bugarska (66), Srbija (77), Rumunija (82) i Bosna i Hercegovina (100).

Slovenija najbolja na Balkanu u kategoriji transporta

Što se tiče ukupne ocene uslova za investicije u energetsku tranziciju, u koju ulaze i transport i zgradarstvo, Grčka je zauzela najbolju, 12. poziciju, a Hrvatska je 23. po redu. Zatim idu Slovenija (28), Severna Makedonija (32), Rumunija (41), Bugarska (46), Albanija (59), Srbija (66), Turska (67) i BiH (86).

U transportu se najbolje plasirala Slovenija, na broju 18, tek jedan korak ispred Grčke. U tom sektoru Rumunija ima prilično dobru poziciju – 24. je, a na začelju je Turska, tek 120. po redu.

U kategoriji zgradarstva je na spisku samo 56 tržišta. U Jugoistočnoj Evropi je na najvišem nivou Grčka, 20. na listi.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

28. decembar 2021. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

28. decembar 2021. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

28. decembar 2021. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije

srbija ems prikljucak na mrezu ugovori eps ugt zivkovic matejic

EMS potpisao ugovore za priključenje elektrana na obnovljivu energiju snage 2.052 MW

28. decembar 2021. - Elektromreža Srbije potpisala je ugovore za priključenje 11 elektrana za proizvodnju električne energije iz elektrana na obnovljive izvore