Voda

Grci pobedili u borbi protiv privatizacije atinskog, solunskog vodovoda

Grci se izborili protiv privatizacije dva najveca vodovoda

Foto: iStock

Objavljeno

05.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nakon više od decenije otpora planu prodaje, Grčka je vratila atinski – EYDAP i solunski vodovod i kanalizaciju EYATH pod direktnu državnu kontrolu.

Ispunivši predizborno obećanje premijera Kirijakosa Micotakisa, vlada je ponovo uspostavila direktnu kontrolu nad većinskim udelima u operaterima vodovoda i kanalizacije u dva najveća grada. Tim potezom je označena pobeda sindikalaca i organizacija za zaštitu ljudskog prava na pristup vodi koji su se borili da spreče privatizaciju preduzeća EYDAP u Atini i EYATH-a u Solunu.

Nakon što je Grčka upala u dužničku krizu, vlada je po dogovoru sa međunarodnim kreditorima krenula da planira delimičnu ili potpunu prodaju ove dve komunalne firme. Međutim, Državni savet, najviši upravni sud u zemlji, proglasio je već 2014. postupak privatizacije protivustavnim.

Vlada poseduje 61,3 odsto EYDAP-a, 74 procenta EYATH-a

Grčka je 2016. osnovala takozvani Superfund, a zvanično nacionalni i fond za rast (Growthfund – The National Fund of Greece). On je od tada kontrolisao kompanije i udele kompanija u javnom vlasništvu, uključujući EYDAP (61,3 odsto) i EYATH (74 procenta).

Inače, obe firme su listirane na Atinskoj berzi akcija. Veolia drži 5,5 odsto solunskog EYATH-a.

Državni savet, najviši upravni sud u Grčkoj, presudio je 2014. da bi privatizovanje dva najveća vodovoda bilo protivustavno

Između ostalog, aktivisti i aktivistkinje su uspeli da se izbore da se u maju 2014. u Solunu održi neobavezujući referendum. Protiv prodaje EYATH-a se izjasnilo 98 odsto izašlih.

Voda neće biti privatizovana

„Voda neće biti privatizovana, ostaće javno dobro. Na kraju krajeva, nikada nismo planirali da je privatizujemo“, izjavio je prošlog meseca direktor uprave Superfunda Grigoris Dimitrijadis.

Što se tiče ostatka Jugoistočne Evrope, treba pomenuti da su građanke i građani Slovenije u julu 2021. na referendumu odlučili da ponište Zakon o vodama kojeg je parlament izglasao četiri meseca ranije. Ova zemlja je pravo na vodu 2016. uvrstila u svoj ustav.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Evropska unija usvojila stroža pravila za tretman otpadnih voda

Evropska unija usvojila stroža pravila za tretman otpadnih voda

5. avgust 2023. - EU je izmenila Direktivu o tretmanu gradskih otpadnih voda. Obuhvat je proširen na manja naselja, više izvora zagađivanja i mikrozagađivače.

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

5. avgust 2023. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Veliki pacificki tepih smeca

Veliki pacifički tepih smeća može da se očisti u narednoj deceniji

5. avgust 2023. - Ocean Cleanup tvrdi da bi sa 7,5 milijardi dolara mogao da za deset godina očisti celokupno smeće nagomilano u Pacifiku

reke susa vodostaj 2023 izvestaj wmo planeta klima

2023. je bila najsušnija godina za reke na planeti u poslednje tri decenije

5. avgust 2023. - Najnoviji izveštaj Svetske meteorološke organizacije ukazuje na kritične promene u dostupnosti vode i to u vremenu rastuće potražnje