Srbija je dobila bespovratni zajam od 6,6 miliona evra od nemačke razvojne banke KfW za izgradnju deonice Transbalkanskog koridora za prenos električne energije, izjavio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić. On je precizirao da će izgradnja deonice elektroenergetskog koridora od Kraljeva do Kragujevca početi 2018. godine, a da je planirano da bude završena 2020. godine.
„Obezbeđivanjem sredsatva za ovu deonicu je ispunjen uslov da se počnu radovi na deonici od Obrenovca do Bajine bašte i od Bajine bašte do Plevlja i Višegrada“, izjavio je agenciji Tanjug Antić posle otvaranja prve deonice elektroenergetskog koridora koja povezuje Pančevo sa Rumunijom.
Deonica od Pančeva do grada Resita sa rumunske strane granice je duga 68 kilometara, a investicija u njenu izgradnju je iznosila 27 miliona evra i njome upravlja državna kompanija Elektromreža Srbije (EMS), srpski operator prenosnog sistema.
EMS je izgradio deonicu od trafostanice „Pančevo 2“ do rumunske granice koristeći svoja sredstva, a izvođači radova su domaće kompanije.
Antić je rekao da će izgradnja svih deonica koridora kroz Srbiju koštati oko 160 miliona evra.
Ovaj elektroenergetski koridor treba da povezuje Rumuniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu goru linijom snage 400 kV, a kroz podmorsku liniju će te zemlje biti energetski povezane sa Italijom od 2022. godine. Kabl dug 455 kilometara snage 400 kV na dnu Jadranskog mora će spojiti Lastvu u Crnoj Gori i grad Vilanova u Italiji.
Deonica koja je puštena u rad je prvi završeni deo Transbalkanskog koridora.
Antić je izjavio da će ovaj kapitalni projekat doneti dugoročne benefite Srbiji, povećati sigurnost snabdevanja, dodatno smanjiti gubitke energije i pomoći da se razvije energetski sistem u Srbiji.
„Panevropski elektrenergetski koridor će proći kroz Srbiju prenoseći električnu energiju sa istoka ka zapadu a to kapitalno utiče na naše ukupne prenosne prilike i smanjuje gubitke na mreži, koji su inače najmanji u Evropi“, rekao je Antić.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.