Voda

Gradiška dobija grantove od 15 miliona evra za tretman otpadnih voda

Gradiška

Foto: Pixabay/Thoxuan99

Objavljeno

22.10.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.10.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Opština Gradiška potpisala je dva ugovora o grantovima vrednim ukupno oko 15 miliona evra za projekat nemačke razvojne banke (KfW) kojim će se rešiti problem prikupljanja i tretmana otpadnih voda.

Ugovore su sa projektnim menadžerom KfW Stefanom Rabeom potpisali zamenik predsedavajućeg Savjeta ministara BiH i ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i gradonačelnik opštine Gradiška Zoran Adžić, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija i trezora BiH.

Ministar Bevanda objasnio je da se prvi sporazum odnosi na grant od 3,8 miliona evra koji je obezbedila Vlada Švajcarske, a implementira se preko KfW-a, dok je drugi grant u iznosu 10,26 miliona evra osiguran na osnovu ugovora o finansijskoj saradnji između Nemačke i BiH.

Završetak projekta se očekuje u roku od tri godine

Pripremni radovi već počeli, a rok za završetak projekta je tri godine, stoji u saopštenju. Prema ranijim izveštajima, projekat uključuje proširenje kanalizacione mreže i izgradnju prečistača.

Gradiška će prva u RS i BiH regulisati otpadne vode

„Oba ugovora sprovode se putem KfW-a s kojim imamo odličnu, dugogodišnju saradnju i zahvalni smo im što smo u fokusu njihove pažnje za sve društeveno korisne projekte. Ovaj projekat biće od izuzetne važnosti za unapređenje kvaliteta života građana Gradiške i zaštite životne sredine,“ istakao je ministar Bevanda.

Gradonačelnik opštine Gradiška Zoran Adžić rekao je da će u naredne četiri godine ovaj grad biti veliko gradilište.

„A, nakon toga prva lokalna zajednica u Republici Srpskoj i BiH koja će imati potpuno rešen problem prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda na području grada i prigradskih naselja“, dodao je on nakon potpisivanja ugovora.

Inače, Gradiška je jedan od 37 gradova i opština u BiH koji će dobiti akcioni plan za održivi energetski razvoj i klimatske promene (SECAP).

Tagovi: , ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

22. oktobar 2019. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

22. oktobar 2019. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme

Stanje reka u Srbiji

Stanje reka u Srbiji: zagađenje i prekomerna eksploatacija ugrožavaju vodne resurse

22. oktobar 2019. - O stanju reka u Srbiji je za Balkan Green Energy News govorio Strahinja Macić, pravni savetnik u organizaciji Polekol

hrvatska vlada ugovori vodna infrastruktura vodosnabdevanje kanalizacija vodovod

Hrvatska investirala 4,4 milijarde evra u vodnu infrastrukturu

22. oktobar 2019. - Hrvatska vlada je uručila 19 ugovora za investiranje u vodovod i kanalizaciju u više od 20 lokalnih samouprava