Otpad

Gradi se reciklažno dvorište za električni i elektronski otpad na deponiji Smiljevići u BiH

Gradi se reciklazno dvoriste za elektricni i elektronski otpad na deponiji Smiljevici u BiH

Photo: Pixabay

Objavljeno

23.01.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.01.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

U sklopu reorganizacije sarajevske deponije Smiljevići u Regionalni centar za upravljanje otpadom, biće izgrađeno i reciklažno dvorište za električni i elektronski otpad.

Portparol KJKP “Rad” Mirza Ramić rekao je za portal Klix.ba da je prošle godine završena prva faza izgradnje, kao i da su u toku građevinski radovi.

„Završena je gradnja hale u kojoj će biti smeštene prese i trake kojim će se razvrstavati otpad. Tu će građani dovoziti kabasti otpad, u koji spada i električni i elektronski, ali u ograničenim količinama. Osim toga, moći će da dovoze i građevinski otpad, zemlju, ali i klasični otpad“, naveo je Ramić.

On je istakao da mogućnost reciklaže električnog i elektronskog otpada u Bosni i Hercegovini predstavlja ogroman korak napred.

„Mi imamo firme koje se bave prikupljanjem elektronskog otpada, poput “Zeusa” ili “Kimteca”, ali oni ga ne obrađuju, odnosno ne recikliraju ga. One se trude da prikupe što više ovakvog otpada kako bi ga mogli proslediti fabrikama koje se bave reciklažom“, rekao je.

U električni i elektronski otpad spadaju veliki i mali kućni aparati (frižideri, zamrzivači, usisivači, pegle, tosteri), oprema za IT i telekomunikacije (telefoni, kompjuteri, štampači, usisivači, pegle, tosteri), sijalice, televizori, testere, bušilice, pojedine igračke za decu, pomoćni medicinski aparati, instrumenti za praćenje i nadzor, bankomati.

Mirza Ramić je istakao da su prošle godine započele aktivnosti na sistemu tretmanu otpadnih voda, koji će ove godine biti biti pušten u rad na sanitarnoj deponiji.

Pripremaju i kompostanu

„Biće izgrađena i kompostana koja će imati zapreminu 20.000 kubnih metara. Proizvedeni kompost će se koristiti za dohranu biljaka i kultivisanja zelenih površina“, rekao je Ramić.

KJKP “Park” je u oktobru prošle godine u rasadniku Sokolović Kolonija predstavilo drobilicu za biljni otpad, kao prvi korak u projektu izgradnje pogona za pravljenje komposta od biljnog otpada sa zelenih površina sa područja Kantona Sarajevo. Ideje da je da se ova biomasa koristi i kao energent.

“Park” je u decembru pustio u rad i kopost-sito, mobilnu mašinu za separaciju-prosejavanje komposta, lumbrihumusa i drugih zemljišnih supstrata.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

23. januar 2018. - Pre tri meseca Zakonom o upravljanju otpadom uvedene su zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

Nuklearni startap newcleo napredne modularne reaktore Slovackoj

Nuklearni startap newcleo planira napredne modularne reaktore u Slovačkoj

23. januar 2018. - Newcleo je sa slovačkim kompanijama dogovorio izgradnju sistema sa do četiri napredna modularna reaktora, uz razvoj njegove tehnologije

eps spaljivanje otpada tent obrenovac

EPS planira da proizvodi struju iz otpada u TE Nikola Tesla A

23. januar 2018. - EPS traži od Ministarstva zaštite životne sredine da odredi obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta spaljivanja otpada

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

23. januar 2018. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju