OIE

Građani RS platili više od 6 miliona evra podsticaja za male hidroelektrane u 2018.

Gradjani-platili-vise-od-6-miliona-evra-podsticaja-za-male-hidroelektrane

Foto: Pixabay

Objavljeno

20.03.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.03.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske (RS) objavilo je pregled pravnih i fizičkih lica koja su koristila podsticaje za proizvodnju električne energije u malim hidroelektranama od 2016. do 2018. godine.

Iz spiska je vidljivo da je u prošloj godini proizvođačima struje iz malih hidrolektrana (MHE) odobreno 12,5 miliona KM podsticaja (više od 6 miliona evra), koji svaki mesec uz račune za struju plaćaju građani RS. U 2017. godini isplaćeno je 7,9 miliona KM podsticaja, a godinu ranije 8 miliona KM, piše Capital.ba.

U prošloj godini podsticaje je dobila 21 firma za 27 malih hidroelektrana, a najveći iznos odobren je firmi Hidroinvest iz Rogatice. Za proizvodnju struje iz dve male hidroelektrane ovoj firmi prošle godine je odobreno više od 3 miliona KM.

U prošloj godini podsticaje je dobila 21 firma za 27 malih hidroelektrana, a najveći iznos odobren je firmi Hidroinvest iz Rogatice

Sledi firma EHE, kojoj je za dve MHE odobreno oko 2 miliona KM, zatim zavisno preduzeće Elektoprivrede Republike Srpske (ERS) – Elektrodistribucija Pale, kojoj je odobren podsticaj od 1,7 miliona KM, i firma Eling MHE, koja je za dve MHE dobila 1,4 miliona KM.

Iako su sve češće mogu čuti ocene da uspostavljeni sistem koncesionih naknada i podsticaja za male hidroelektrane u BiH nije dobar i da nema ekonomsku opravdanost, Republika Srpska će i dalje nastaviti da subvencioniše proizvodnju struje iz malih hidroelektrana, piše Capital.ba.

Umesto za MHE, ukinuti su podsticaji za vetroparkove, koji su za prirodu znatno manje štetni

Iako je direktor ERS-a Luka Petrović najavljivao da će se ukinuti podsticaji za male hidroelektrane, Narodna skupština RS je nedavno po hitnom postupku, na predlog Vlade, izmenila Zakon o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji, čime su umesto za MHE, ukinuti podsticaji za vetroparkove, koji su za prirodu znatno manje štetni, piše portal.

Ovo je jedna od velikih promena regulatornog okvira koje su dešavaju u zemljama Energetske zajednice, među kojima su Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

20. mart 2019. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

20. mart 2019. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

20. mart 2019. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

20. mart 2019. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)