Voda

Grad Beograd raspisao tender za gradnju fabrike za preradu otpadnih voda

Grad Beograd raspisao tender za gradnju fabrike za preradu otpadnih voda

Photo: Pixabay

Objavljeno

25.01.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

25.01.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Direkcija za gradsko zemljište i izgradnju Beograda objavila je tender za projektovanje i izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda “Međulužje” u Mladenovcu vredan 96 miliona dinara. Posle prerade prečišćena voda iz kanalizacije biće ispuštana u reku Jablanicu.

Naselje Međulužje, koje ima skoro 6.000 stanovnika, nema kanalizaciju, a izgradnja postrojenja, kako su ranije tvrdili nadležni, je uslov da kanalizaciona mreža bude izgrađena.

“Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Međulužju će prečišćavati otpadne vode iz kanalizacione mreže za domaćinstva, a prečišćena voda će se ispuštati u reku Jablanicu pošto njen kvalitet bude podignut na neophodni nivo u skladu sa propisima za ispuštanje u otvorene vodotokove”, navela je Direkcija u saopštenju.

Projektom će biti predviđena fazna izgradnja postrojenja, u skladu sa planiranim širenjem kanalizacione mreže na ovom području, čime će se obezbediti dovoljni kapaciteti za priključenje budućih korisnika.

Direkcija je objavila i tendere za izgradnju vodovoda za vrtić Oblačak u naselju Padina i kanalizacije u park-šumi Zvezdara.

Direktor Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda Branislav Popović podsetio je da su već ugovorena izgradnja dva manja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, u Pinosavi i Belom Potoku.

“Za ovu godinu odobreno nam je oko 9,3 milijarde dinara za sve projekte, što znači da će trend ulaganja u saobraćajnu, putnu, kanalizacionu i vodovodnu mrežu biti nastavljen”, najavio je Popović.

Beograd je jedan od retkih gradova u Evropi koji nema fabriku za prečišćavanje otpadnih voda. Gradske vlasti planiraju da izgrade pet velikih postrojenja, a ugovor za gradnju prvog, kod Velikog sela potpisali su krajem novembra 2017. godine Grad Beograd i kineska firma CMEC za centralnu i istočnu Evropu.

Ostala četiri postrojenja trebalo bi da budu izgrađena u Krnjači, Batajnici, Vinči i Ostružnici. Gradnja svih pet fabrika trebalo bi da košta oko 500 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Svetski dan reciklaže

Heroji reciklaže u fokusu ovogodišnjeg Svetskog dana reciklaže

25. januar 2018. - Svetski dan reciklaže 2024. stavlja u centar pažnje ljude, mesta, firme i aktivnosti koji demonstriraju važnost recikliranja

Usvojene izmene Uredbe o utvrđivanju Plana smanjenja ambalažnog otpada

Usvojeni novi ciljevi za smanjenje komunalnog ambalažnog otpada u Srbiji

25. januar 2018. - Uredba o utvrđivanju Plana smanjenja ambalažnog otpada iz 2020. nije dala željene rezultate, zbog čega su nedavno usvojene izmene

solarni paneli reciklaza startap Solar Materials

Revolucionarna tehnologija za recikliranje 98 odsto materijala iz solarnih panela

25. januar 2018. - Solar Materials osvojio je nagradu Solar Startup Award 2024 za svoje pionirsko rešenje za reciklažu solarnih panela

Industrija plastike decenijama obmanjuje potrošače tvrdnjama o reciklaži

Industrija plastike decenijama obmanjuje potrošače tvrdnjama o reciklaži

25. januar 2018. - Predstavnici industrije plastike promovišu recikliranje kao rešenje pitanja otpada iako znaju da ono nije ni tehnički ni ekonomski održivo