OIE

Globalna energetska tranzicija gubi zamah zbog ekonomske i političke nestabilnosti

globalna energetska tranzicija gubi zamah zbog ekonomske i politicke nestabilnosti wef

Foto: Pexels

Objavljeno

21.06.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.06.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Globalni tempo energetske tranzicije je u proteklih godinu dana usporio usled ekonomske nestabilnosti, geopolitičkih tenzija i tehnoloških promena, ali većina zemalja u poslednjoj deceniji jeste ostvarila napredak, navodi u novom izveštaju Svetski ekonomski forum (WEF). Evropske zemlje vode na rang-listi energetske tranzicije koju sastavlja ta organizacija, pri čemu je Švedska na vrhu, a slede je Danska, Finska, Švajcarska i Francuska.

Od 120 zemalja koje pokriva Indeks energetske tranzicije (Energy Transition Index – ETI), 83% je nazadovalo u odnosu na prethodnu godinu po bar jednom od tri parametra za ocenu energetskog sistema – bezbednost, pravičnost i održivost, navodi se u 14. godišnjem izdanju izveštaja WEF-a pod nazivom Fostering Effective Energy Transition 2024.

Prosečni svetski rezultati su, prema indeksu, dostigli rekordno visok nivo, ali je intenzivirano usporavanje tempa globalne energetske tranzicije, koje je prvi put primećeno 2022. godine, upozorava WEF. ETI prati učinak 120 zemalja prema trenutnom stanju energetskog sistema i spremnosti za tranziciju.

WEF: Usporavanje se intenziviralo u protekloj godini uprkos rekordnim rezultatima prema indeksu ETI

Evropske zemlje i dalje vode na rang listi ETI i zauzimaju prvih 10 mesta za 2024. godinu. Švedska i Danska su konstantno među prvih tri u poslednjih deset godina. Ove godine slede ih Finska, Švajcarska i Francuska, koja je nova među prvih pet.

Ove zemlje su u dobrom položaju zahvaljujući političkoj volji i posvećenosti energetskoj tranziciji, velikim ulaganjima u istraživanje i razvoj i sve većem prelasku na čiste izvore energije – a sve to u kombinaciji sa geopolitičkom situacijom u njihovom regionu i politikama energetske efikasnosti i oporezivanja emisija CO2, navodi WEF.

Nemačka je zauzela 11. mesto, a slede Brazil (12), Velika Britanija (13), Kina (17) i Sjedinjene Američke Države (19), dok su se Letonija (15) i Čile (20) prvi put našli među 20 najboljih, zahvaljujući povećanju kapaciteta obnovljive energije.

Slovenija je najbolje rangirana zemlja u regionu i nalazi se među prvih 30 u svetu

Od zemalja koje pokriva Balkan Green Energy News, najbolje rangirana je Slovenija, na 29. mestu, a slede Bugarska (36), Grčka (37), Hrvatska (39), Albanija (43) i Rumunija (48).

Oko sredine liste se nalaze Kipar, koji je zauzeo 55. mesto, Turska, na 59. mestu, i Crna Gora, na 76. poziciji, dok su Srbija (78), Severna Makedonija (81) i Bosna i Hercegovina (88) bliže dnu liste.

globalna-energetska-tranzicija-gubi-zamah-zbog-ekonomske-i-politicke-nestabilnosti

Većina investicija u čistu energiju je i dalje u razvijenim zemljama i Kini

Jaz u rezultatima energetske tranzicije između razvijenih i zemalja u razvoju nastavlja da se smanjuje, ali su ulaganja u čistu energiju i dalje skoncentrisana u razvijenim privredama i Kini, navodi se u izveštaju.

Roberto Boka iz WEF-a je izjavio da se mora obezbediti da se energetska tranzicija sprovodi ravnopravno među zemljama u razvoju i razvijenim privredama.

WEF poziva da se obezbedi ravnopravna energetska tranzicija

Kina i Brazil su značajno napredovali poslednjih godina, uglavnom zahvaljujući dugoročnim naporima da se poveća udeo čiste energije i poboljša stabilnost mreže. Brazil je uspeo da privuče investicije zahvaljujući svojoj posvećenosti hidroelektranama i biogorivima, napretku u solarnoj energiji i inicijativama koje stvaraju nove prilike.

Kina je, sa svoje strane, 2023. značajno povećala kapacitete obnovljive energije i nastavila da ulaže u proizvodnju čistih tehnologija kao što su baterije za električna vozila, solarni paneli i vetroturbine, navodi se u izveštaju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

21. jun 2024. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)

hrvatska rp global novalja solar ebrd

RP Global dobio kredit od 12,2 miliona evra za solarnu elektranu Novalja

21. jun 2024. - RP Global je krajem aprila počeo da gradi fotonaponsku elektranu Novalja na lokaciji Zaglava na ostrvu Pag

energetska zajednica letnja skola kotor crna gora

Deveta Letnja škola Energetske zajednice okupila 40 učesnika iz 28 zemalja

21. jun 2024. - Četrdeset mladih stručnjaka i istraživača iz 28 zemalja okupilo se 19. jula na Fakultetu za pomorske studije u Kotoru, u Crnoj Gori

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

21. jun 2024. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije