Energetska efikasnost

GGF podržava mere energetske efikasnosti u Makedoniji sa 10 miliona evra

Foto: Pixabay

Objavljeno

13.01.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.01.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Fond za zeleni razvoj (GGF) pozajmiće Halk Banci u Skoplju 10 miliona evra kako bi finansirala kredite za podsticaje energetske efikasnosti u Makedoniji.

Mere energetske efikasnosti koje će biti finansirane kreditom GGF trebalo bi da dovedu do uštede energije od skoro 50.000 megavat-sati (MWh) na godišnjem nivou. Pored toga, emisija ugljen-dioksida (CO2) bi trebalo da bude smanjena za skoro 15.000 tona, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu GGF.

Zahvaljujući kreditu GGF-a, Halk Banka će povećati ponudu i obim svojih Eko-kredita. Zamena zastarele poljoprivredne opreme u poljoprivrednim gazdinstvima i ugradnja tehnologija koje će smanjiti potrošnju energije i emisiju CO2 u domaćinstvima su među merama energetske efikasnosti će biti finansirane iz najnovijeg kredita. GGF će tehnički podržati prodaju i promotivne aktivnosti Halk Banke, kao i dalji razvoj kreditnih proizvoda za podsticaj energetske efikasnosti.

Ovo je treća tranša kredita koju Halk Banka u Skoplju povlači od GGF-a od 2010. godine. Reč je o prvoj banci koja je u Makedoniji ponudila kredite za podsticaj mera energetske efikasnosti.

„GGF je došao da podrži prve kredite za posticaj energetske efikasnosti Halk Banke u 2010. godini, a naše stalno partnerstvo već pomaže hiljadama Makedonaca da smanje potrošnju energije, što je i jedan od primarnih ciljeva fonda,“ rekao je predsednik GGF-a Christopher Knowles.

„Naši krediti su namenjeni podsticaju mera energetske efikasnosti koje će doprineti manjoj potrošnji energije bez smanjenja kvaliteta života. Krediti za energetsku efikasnost pomoći će našim klijentima da naprave značajnu uštedu u primarnoj potrošnji energije,“ rekao je Turhan Ademi, v.d. direktor Halk Banke u Skoplju.

Prema najnovijem izveštaju Energetske zajednice, Makedonija pati od nedostatka političke volje da se sprovedu zakoni u oblasti energetske efikasnosti. Usvajanje Trećeg nacionalnog akcionog plana energetske efikasnosti (NEEAP) koji je nedavno predstavljen javnosti i puna implementacija Direktive o energetskim karakteristikama zgrada identifikovani su kao glavni prioriteti. Pored toga, od Makedonije se očekuje da osnuje fond za energetsku efikasnost i kompaniju za pružanje energetskih usluga (ESCO), kao i da kadrovski unapredi odeljenje energetske efikasnosti Ministarstva ekonomije i Agencije za energetiku.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

termalno skladiste u svedskoj

Podzemno skladište lož-ulja u Švedskoj pretvoreno u termalno skladište energije

13. januar 2017. - Nekadašnje skladište lož-ulja, smešteno u pećini ispod grada Vesterosa u Švedskoj, pretvoreno je u toplotnu...

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

13. januar 2017. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

13. januar 2017. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

13. januar 2017. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana