TAP je angažovao firmu Penspen da proceni izvodljivost umešavanja vodonika u postojeću gasnu infrastrukturu. Odluka se nadovezuje na ohrabrujuće rezultate inicijalne studije sprovedene pre četiri godine.
Kompanija Trans Adriatic Pipeline – TAP, koja upravlja Transjadranskim gasovodom, potpisala je ugovor s konsultantskom kućom za energetiku Penspen, koja će proveriti spremnost tog infrastrukturnog sistema da primi vodonik.
Prva studija o mogućnosti integracije vodonika sprovedena je 2021. godine. Dobijeni podaci su bili ohrabrujući, istakao je na prošlogodišnjem Beogradskom energetskom forumu (BEF) Vugar Vejsalov iz TAP-a, zadužen za spoljne poslove i ulaganja u segmentu društvene odgovornosti i živodne sredine. On je tada otkrio da taj operator radi na omogućavanju umešavanja obnovljivih i niskougljeničnih gasova u svoj gasovod.
U objavi o predstojećem ispitivanju nisu precizirani ciljani nivoi proporcije vodonika i prirodnog-fosilnog gasa.
Redovan rad gasovoda TAP je počeo na kraju 2020. godine
Penspenov britanski tim inženjera je dobio zadatak da teorijski i na terenu evaluira TAP-ove nadzemne instalacije, blok-ventile i kompresorske stanice. Treba da utvrdi izvodljivost uvođenja različitih mešavina vodonika i prirodnog gasa u gasovod takav kakav jeste.
Strategija kompanije TAP je da primi vodonik i obnovljive gasove, radi jačanja dugoročne održivosti i dekarbonizacije u regionu kroz koji prolazi, piše u objavi. Novom procenom namerava da obezbedi bezbedno i održivo umešavanje vodonika, a da pritom održi sigurnost i pouzdanost prenosa.
Ovaj gasovod od 877 kilometara nadovezuje se na Transanadolijski cevovod (TANAP) na granici Grčke i Turske i proteže se preko Albanije i ispod Jadranskog mora do gasne mreže u južnoj Italiji.
TAP je deo Južnog gasnog koridora, a u redovnom radu je od kraja 2020. godine. Sa gasnom mrežom Srbije je povezan interkonekcijama kroz Bugarsku.
TAP može da doprinese naporima EU da postigne klimatsku neutralnost
TAP ima mogućnost da znatno doprinese naporima Evrope da postigne klimatsku neutralnost, po mišljenju Luke Skjepatija, direktora uprave tog operatora gasovoda. „Procenjivanje da li su naše nadzemne instalacije spremne za vodonik, za umešavanje vodonika u prirodni gas, uz podršku iskusnog snabdevača kao što je Penspen, važan je korak u ovom širem procesu“, dodao je.
Da bi se uskladili s takozvanom taksonomijom Evropske unije, svi projekti gasne infrastrukture moraju da omoguće potpuno prebacivanje na vodonik. U međuvremenu, operatori prenosa i distribucije testiraju ili već standardno umešavaju male količine vodonika.
EU ima programe za ogromnu podršku za segment zelenog vodonika, ali njegova ekspanzija i stvaranje tržišta idu veoma sporo. Skoro sav vodonik se proizvodi direktno od fosilnog gasa. Naziva se sivim. Ukoliko se u tom postupku još prikupljaju i (trajno) skladište emisije ugljen-dioksida, onda je to plavi vodonik. Ali i za tu tehnologiju predstoji dug put do adekvatnih stopa efikasnosti i do isplativosti.
Zeleni vodonik se dobija elektrolizom, iz vode, uz napajanje strujom iz obnovljivih izvora.
Uvođenje vodonika bi podstaklo investicije na Balkanu
Oslonjen na vlastito iskustvo u prenamenjivanju gasnih instalacija, Penspen poboljšava dostupnost nižeugljeničnih goriva, poručio je direktor za energetsku tranziciju Daren Bartlet.
„Omogućavanje uvođenja vodonika u stratešku transportnu infrastrukturu je ključan faktor za dekarbonizaciju regiona na duge staze. Davanje podrške za uvođenje vodonika u jedan od glavnih cevovoda će potpomoći projekte za proizvodnju vodonika u Jugoistočnoj Evropi kao i brojne vidove upotrebe vodonika“, kazao je Angus Rid, menadžer navedenog projekta u Penspenu.
Ova konsultantska firma je prošlog meseca objavila da će Letonskom operatoru za gas Conexus Baltic Grid pružiti usluge u domenu izvodljivosti umešavanja vodonika i utvrđivanja integriteta. Osim toga je portugalskom operatoru sistema za prenos (TSO) gasa REN-Gasodutos isporučila procene spremnosti za primanje vodonika, uključujući na nivou komponenti, i to do stoodstotnog udela, te je projektovala devet stanica za umešavanje vodonika.
Inače, cevovod TAP zbog kvara na jednoj platformi na gasnom polju Shah Deniz u Azerbejdžanu od 7. januara isporučivao količine nekih 30 odsto manje od uobičajenih. Juče je nivo bio čak šest i po puta niži. U međuvremenu je procenjeno obnavljanje rada u punom kapacitetu odloženo sa 11. na 15. januar, a zatim na 19. januar.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.