Električna energija

Francuskoj firmi grant EU za inovativnu elektranu na plimu i oseku

Inovacioni fond Evropske unije podržao francuski pilot projekat elektrane na plimu i oseku

Foto: Normandie Hydroliennes

Objavljeno

21.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

NH1, jedan od prvih francuskih komercijalnih pilot-projekata za korišćenje energije plime i oseke, dobio je 31,3 miliona evra bespovratnih sredstava iz Fonda za inovacije Evropske unije za 2023. godinu. Razvija ga kompanija Normandie Hydroliennes.

Francuska firma Normandie Hydroliennes razvija pilot-elektranu na plimu i oseku NH1 na tri kilometra zapadno od Rta Ag u Normandiji, gde je morska struja izuzetno snažna. Sastojaće se od četiri horizontalne turbine AR3000 pojedinačne snage tri megavata, koje proizvodi Proteus Marine Renewables.

Biće postavljene na dubini od najmanje 38 metara, a u kompaniji ističu da elektrana neće ugroziti plovidbu ili bezbednost na moru te da neće naneti štetu živom svetu u vodi. Takođe, turbine neće imati nikakav vizuelni uticaj na okolinu, jer će u potpunosti biti ispod površine.

Puštanje u rad je planirano za 2028, a inženjeri procenjuju da će postrojenje proizvoditi 34 gigavat-sati struje godišnje, što je dovoljno za snabdevanje oko 15.000 ljudi električnom energijom.

Iz energije morske struje u ovom tesnacu kod obale Francuske može se proizvesti od 15 do 18 teravat-sati struje

Morska struja u tesnacu Raz Blanšar jedna je od najmoćnijih na svetu, sa procenjenim potencijalom od pet do šest gigavata, rekli su u kompaniji. Moglo bi da se proizvodi 15 do 18 teravat-sati električne energije godišnje, što bi bilo dovoljno za snabdevanje osam miliona ljudi.

„To što nas je Inovacioni fond odabrao je veliko priznanje za naš rad i za to kako naš tehnološki sistem, inovativna turbina Proteus AR3000 horizontalne ose, može uticati na dekarbonizaciju i energetski miks“, izjavila je Katja Gotje, direktorka kompanije Normandie Hydroliennes.

Inovacioni fond Evropske komisije je namenjen podršci inovativnim niskougljeničnim tehnologijama i jedan je od najvećih na svetu. Ukupno, 85 projekata u 18 zemalja osiguralo je finansiranje iz budžeta za 2023. godinu.

Kriterijumi su bili potencijal za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, stepen inovativnosti, tehnološka, finansijska i operativna spremnost, mogućnost replikacije i ekonomska isplativost. Cilj fonda je da omogući industrijska rešenja za dekarbonizaciju Evrope i doprinese njenom prelasku na klimatsku neutralnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bih republika srpska hidroelektrane bistrica tuneli petar djokic gradiliste

Đokić: Tri hidroelektrane na Bistrici biće završene do kraja 2026.

21. mart 2025. - Kineska kompanija AVIC zadužena je za gradnju tri hidroelektrane, ukupne snage 36 MW, kojima će upravljati Elektroprivreda Republike Srpske

Admir Sahmanovic ministar energetike rudarstva spajanju oba njegova resora

Admir Šahmanović postao ministar energetike i rudarstva po spajanju oba njegova resora

21. mart 2025. - Admir Šahmanović, koji je vodio oba sada spojena ministarstva, i formalno je u parlamentu izabran za ministra energetike i rudarstva

bih federacija ephzhb poklecani urbanistička dozvola tuzba arhaus

Vrhovni sud Federacije BiH poništio urbanističku dozvolu za vetropark Poklečani

21. mart 2025. - . U projekat Poklečani investira Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne, jedna od tri državne elektroprivrede u BiH

srbija nova vlada sara pavkov dubravka djedovic handanovic

Treći mandat za ministarku energetike Dubravku Đedovic Handanović, Sara Pavkov nova ministarka ekologije

21. mart 2025. - Nova ministarka zaštite životne sredine je Sara Pavkov, koja je zamenila Irenu Vujovič, a biće i najmlađa članica izvršne vlasti