Električna energija

Francuskoj firmi grant EU za inovativnu elektranu na plimu i oseku

Inovacioni fond Evropske unije podržao francuski pilot projekat elektrane na plimu i oseku

Foto: Normandie Hydroliennes

Objavljeno

21.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

NH1, jedan od prvih francuskih komercijalnih pilot-projekata za korišćenje energije plime i oseke, dobio je 31,3 miliona evra bespovratnih sredstava iz Fonda za inovacije Evropske unije za 2023. godinu. Razvija ga kompanija Normandie Hydroliennes.

Francuska firma Normandie Hydroliennes razvija pilot-elektranu na plimu i oseku NH1 na tri kilometra zapadno od Rta Ag u Normandiji, gde je morska struja izuzetno snažna. Sastojaće se od četiri horizontalne turbine AR3000 pojedinačne snage tri megavata, koje proizvodi Proteus Marine Renewables.

Biće postavljene na dubini od najmanje 38 metara, a u kompaniji ističu da elektrana neće ugroziti plovidbu ili bezbednost na moru te da neće naneti štetu živom svetu u vodi. Takođe, turbine neće imati nikakav vizuelni uticaj na okolinu, jer će u potpunosti biti ispod površine.

Puštanje u rad je planirano za 2028, a inženjeri procenjuju da će postrojenje proizvoditi 34 gigavat-sati struje godišnje, što je dovoljno za snabdevanje oko 15.000 ljudi električnom energijom.

Iz energije morske struje u ovom tesnacu kod obale Francuske može se proizvesti od 15 do 18 teravat-sati struje

Morska struja u tesnacu Raz Blanšar jedna je od najmoćnijih na svetu, sa procenjenim potencijalom od pet do šest gigavata, rekli su u kompaniji. Moglo bi da se proizvodi 15 do 18 teravat-sati električne energije godišnje, što bi bilo dovoljno za snabdevanje osam miliona ljudi.

„To što nas je Inovacioni fond odabrao je veliko priznanje za naš rad i za to kako naš tehnološki sistem, inovativna turbina Proteus AR3000 horizontalne ose, može uticati na dekarbonizaciju i energetski miks“, izjavila je Katja Gotje, direktorka kompanije Normandie Hydroliennes.

Inovacioni fond Evropske komisije je namenjen podršci inovativnim niskougljeničnim tehnologijama i jedan je od najvećih na svetu. Ukupno, 85 projekata u 18 zemalja osiguralo je finansiranje iz budžeta za 2023. godinu.

Kriterijumi su bili potencijal za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, stepen inovativnosti, tehnološka, finansijska i operativna spremnost, mogućnost replikacije i ekonomska isplativost. Cilj fonda je da omogući industrijska rešenja za dekarbonizaciju Evrope i doprinese njenom prelasku na klimatsku neutralnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

google gugl energija vestacka inteligencija ai digitalizacija data centri brookfield hidroelektrane

Google potpisao najveći korporativni ugovor o otkupu električne energije iz hidroelektrana

21. mart 2025. - Tehnološke kompanije nastavljaju potragu za izvorima energije, koji će zadovoljiti glad za energijom data centara i veštačke inteligencije

Bugarska firma na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

Bugarska firma će na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

21. mart 2025. - Jedna vidinska firma namerava da instalira pontonsku mikrohidroelektranu, uz ambiciju da izgradi niz takvih pogona na bugarskom delu Dunava

Cista tranzicija dekarbonizacija ostale prioritetima u nacrtu budzeta EU

Čista tranzicija, dekarbonizacija ostale među prioritetima u nacrtu budžeta EU

21. mart 2025. - U predlogu budžeta EU za period 2028-2034 uvodi se Evropski fond za konkurentnost od 409 milijardi evra, namenjen za strateške tehnologije

bih epbih spaljivanje otpada te tuzla testiranje

Elektroprivreda BiH odustala od probnog spaljivanja otpada u TE Tuzla

21. mart 2025. - Elektroprivreda BiH je saopštila da će ispoštovati zaključke Gradskog veća Grada Tuzla. Bilo planirano sagorevanje 100 tona otpada