Električna energija

Francuskoj firmi grant EU za inovativnu elektranu na plimu i oseku

Inovacioni fond Evropske unije podržao francuski pilot projekat elektrane na plimu i oseku

Foto: Normandie Hydroliennes

Objavljeno

21.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

NH1, jedan od prvih francuskih komercijalnih pilot-projekata za korišćenje energije plime i oseke, dobio je 31,3 miliona evra bespovratnih sredstava iz Fonda za inovacije Evropske unije za 2023. godinu. Razvija ga kompanija Normandie Hydroliennes.

Francuska firma Normandie Hydroliennes razvija pilot-elektranu na plimu i oseku NH1 na tri kilometra zapadno od Rta Ag u Normandiji, gde je morska struja izuzetno snažna. Sastojaće se od četiri horizontalne turbine AR3000 pojedinačne snage tri megavata, koje proizvodi Proteus Marine Renewables.

Biće postavljene na dubini od najmanje 38 metara, a u kompaniji ističu da elektrana neće ugroziti plovidbu ili bezbednost na moru te da neće naneti štetu živom svetu u vodi. Takođe, turbine neće imati nikakav vizuelni uticaj na okolinu, jer će u potpunosti biti ispod površine.

Puštanje u rad je planirano za 2028, a inženjeri procenjuju da će postrojenje proizvoditi 34 gigavat-sati struje godišnje, što je dovoljno za snabdevanje oko 15.000 ljudi električnom energijom.

Iz energije morske struje u ovom tesnacu kod obale Francuske može se proizvesti od 15 do 18 teravat-sati struje

Morska struja u tesnacu Raz Blanšar jedna je od najmoćnijih na svetu, sa procenjenim potencijalom od pet do šest gigavata, rekli su u kompaniji. Moglo bi da se proizvodi 15 do 18 teravat-sati električne energije godišnje, što bi bilo dovoljno za snabdevanje osam miliona ljudi.

„To što nas je Inovacioni fond odabrao je veliko priznanje za naš rad i za to kako naš tehnološki sistem, inovativna turbina Proteus AR3000 horizontalne ose, može uticati na dekarbonizaciju i energetski miks“, izjavila je Katja Gotje, direktorka kompanije Normandie Hydroliennes.

Inovacioni fond Evropske komisije je namenjen podršci inovativnim niskougljeničnim tehnologijama i jedan je od najvećih na svetu. Ukupno, 85 projekata u 18 zemalja osiguralo je finansiranje iz budžeta za 2023. godinu.

Kriterijumi su bili potencijal za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, stepen inovativnosti, tehnološka, finansijska i operativna spremnost, mogućnost replikacije i ekonomska isplativost. Cilj fonda je da omogući industrijska rešenja za dekarbonizaciju Evrope i doprinese njenom prelasku na klimatsku neutralnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

bih svetska banka kredit pravedna tranzicija regioni uglja rudnici banovici zenica kreka

Federacija BiH obezbedila 83 miliona evra za pravednu tranziciju regiona uglja

21. mart 2025. - Projekat će sprovesti Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije, Rudnik mrkog uglja Banovići i Elektroprivreda BiH

slovenia electricity prices analysis eles mervar

Cene struje za privredu u Sloveniji među najvišima u EU, za domaćinstva ispod proseka

21. mart 2025. - Analizu cena struje u Sloveniji u 2024. godini uradio je operator prenosnog sistema ELES, tačnije direktor Aleksander Mervar

Fotonaponski sistemi SolarEdge dokazano pouzdaniji bezbedniji sajbernapada efikasniji

Fotonaponski sistemi SolarEdge dokazano pouzdaniji, bezbedniji od sajbernapada, efikasniji u proizvodnji

21. mart 2025. - VDE Renewables je objavio da SolarEdge-ove napredne karakteristike spuštaju rizike fotonaponskih sistema na minimum i sprečavaju požare

Nordex Group od skice zidu liderstva Zapadu razvoju vetroturbina

Nordex Group – od skice na zidu do liderstva na Zapadu u razvoju vetroturbina

21. mart 2025. - Nordex Group, jedan od najvećih svetskih proizvođača vetroturbina, proslavlja svoju četrdesetu godišnjicu na Beogradskom energetskom forumu