Otpad

Firmi Beo Čista Energija odobrene subvencije za dve elektrane na otpad u Vinči

Beo-cista-Energija-subvencije-za-dve-elektrane-na-otpad-Vinca

Slika: SUEZ

Objavljeno

07.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma Beo Čista Energija, koja sprovodi projekat sanacije stare i gradnju nove deponije, kao i gradnju spalionice otpada u Vinči, u blizini Beograda, dobila je status privremenog povlašćenog proizvođača za dve elektrane koje namerava da gradi.

To znači da će od države dobijati fid-in tarife ili subvencije za proizvodnju energije u dva svoja postrojenja.

Firma namerava da izgradi elektranu LGP Vinča, i elektranu EfW Vinča

Prvo je elektrana na deponijski gas i gas iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih voda (LGP Vinča), a drugo je elektrana na otpad (EfW Vinča), navodi se u Registru privremenih povlašćenih i povlašćenih proizvođača električne energije i proizvođača iz obnovljivih izvora energije koji vodi Ministarstvo rudarstva  i energetike.

Fid-in tarifa za elektranu na deponijski gas i gas iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih je 8,44 evrocenta po kWh, a za elektranu na otpad 8,57

Snaga elektrane na deponijski gas i gas iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih voda je  3,09 MW. Fid-in tarifa za ovo postrojenje je 8,44 evrocenta po kWh. Elektrana na otpad će imati snagu od 30,2 MW, a fid-in tarifa iznosi 8,57 evrocenti po kWh.

Ovo su prve subvencije koje je Ministarstvo odobrilo za elektrana deponijski gas i otpad. Država subvencije dodeljuje i za vetroelektrane, solarne elektrane, elektrane na biogas i biomasu, kao i za visokoefikasne kogeneracije.

Vlasnici firme Beo Čista Energija su francuska kompanija SUEZ, japanski konglomerat Itochu i Marguerite Fund

Vlasnici firme Beo Čista Energija su francuska kompanija SUEZ, japanski konglomerat Itochu i Marguerite Fund, panevropski fond koji investira u obnovljive izvore energije (OIE), energetiku i transport. SUEZ i Itochu su 2017. godine sklopili ugovor o javno-privatnom partnerstvu (JPP) na 25 godina sa Gradom Beogradom.

SUEZ i Itochu su 2017. godine sklopili ugovor o JPP na 25 godina sa Gradom Beogradom

Pre nekoliko dana Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je saopštila da je odobrila kredit od 72,25 miliona evra za projekat u Vinči.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

7. oktobar 2019. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU

envision zeleni vodonik amonijak

U Kini otvorena najveća fabrika zelenog vodonika i amonijaka na svetu

7. oktobar 2019. - Fabrika trenutno može da proizvede 320.000 tona zelenog amonijaka godišnje, a do 2028. bi kapacitet trebalo da poraste na 1,5 miliona tona.

vodonik

Četiri naučnika iz eks-Jugoslavije poručila: Podržati istraživanja vodonika primenljiva u praksi

7. oktobar 2019. - Tim naučnika iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine radi na projektu proizvodnje vodonika elektrolizom morske vode.

Crna Gora do 10 novembra prima ponude prvu aukciju projekte solarnih elektrana

Crna Gora do 10. novembra prima ponude za prvu aukciju za projekte solarnih elektrana

7. oktobar 2019. - Pravna lica i preduzetnici u Crnoj Gori se spremaju za prvu aukciju za tržišne premije za projekte solarnih elektrana