Foto: Stefan Schweihofer from Pixabay
Evropska komisija izabrala je 39 inovativnih projekata za instaliranje infrastrukture za alternativna goriva širom Evropske unije. Ukupno je dodeljeno 422 miliona evra.
Na spisku članica Evropske unije koje su dobile subvencije nalaze se Hrvatska, Kipar i Rumunija, od zemalja koje prati Balkan Green Energy News.
Tri projekta koje koordiniraju firme iz ovih zemalja dobile su 38,8 miliona evra za instaliranje mreže za elektrifikaciju transporta u ovim državama, ali i u Bugarskoj, Grčkoj i Poljskoj.
EK je ukupno izdvojila je 422 miliona evra za postavljanje infrastrukture za alternativna goriva uključujući 5.000 novih punjača za električna vozila. Novac je projektima dodeljen kroz Infrastrukturni fond za alternativna goriva (eng. AFIF).
Projekti će se fokusirati na instaliranje javnih punjača za električna vozila, uključujući punjače velike snage za teška teretna i laka dostavna vozila, navela je EK.
Projekti takođe uključuju stanice za punjenje vodonika i e-punjače u lukama i aerodromima, kao i obezbeđivanje infrastrukture za alternativna goriva kao što su amonijak i metanol za transport.
Novac za kiparske aerodrome, e-punjače u Bugarskoj, Hrvatskoj i Poljskoj
Projekat e-volve COEN će dobiti 5,5 miliona evra, a koordinira ga firma Electrip Mobility Service iz Hrvatske.
Projekat predviđa instaliranje infrastrukture za punjenje lakih distavnih vozila duž Tranevropske transportne mreže (TEN-T) širom Bugarske, Hrvatske i Poljske, uključujući 53 stanice za punjenje sa više tačaka sa minimalnom izlaznom snagom od 150 kW svaka.
Firma Electrip, trenutno, ima 218 e-punjača u Bugarskoj, Crnoj Gori, Grčkoj, Hrvatskoj, Italiji, a takođe nudi i njihovo instaliranje.
Na Kipru je subvencije dobila firma Hermes Airports, koja namerava da implementira projekat pod nazivom Electric Ground Power Unit at Larnaka and Pafos International Airports.
Firma je dobila 3,6 miliona evra i planira da instalira 14 fiksnih i 17 mobilnih energetskih postrojenja (eng. ground power unit – GPU) na aerodromu u Larnaki i 17 fiksnih i pet mobilnih na aerodromu Pafos.
Prema rečima komesara za održivi transport i turizam Apostolosa Cicikostasa, 39 projekata će obezebditi 5.000 novih e-punjača, uključujući punjače od 626 MW. Tako će pomoći građanima da se odluče za vozila sa nultim emisijama i doprinesu čistijoj životnoj sredini.
Dva projekta u Rumuniji dobila su 30 miliona evra
Sredstva su dodeljena za dva projekta u Rumuniji. Projekat East Europe Electric Route razvija rumuska firma RO PPC Blue Romania.
Projekat ima za cilj instaliranje 28 punjača jednosmerne struje, sa minimalnom izlaznom snagom od 150 kV za teška teretna vozila duž TEN-T putne mreže na 29 lokacija u Rumuniji i Grčkoj, navodi se u ažuriranju. Za taj plan dobili su 2,8 miliona evra.
Sledeći izbor projekata biće poznat 11. juna kada će biti dodeljeno 578 miliona evra
AXIONET IoT koordinira drugi rumunksi projekat – X-RoCharge. Cilj je da se u Rumuniji postavi 200 javno dostupnih centara za punjenje, opremljenih sa ukupno 496 punjača: 96 za laka teretna vozila snage 150 kW i 400 za teška teretna vozila od 350 kW.
Sve te aktivnosti biće finansirane sa 26,9 miliona evra.
Infrastrukturni fond za alternativna goriva funkcioniše kroz stalno otvoreni konkurs, što omogućava redovno finansiranje novih i inovativnih projekata tokom cele godine. Trenutni poziv, objavljen 29. februara 2024, upravo je završio svoj prvi krug izbora projekata.
Sledeći spisak podržanih projekata biće saopšten 11. juna, kada će preostali budžet od približno 578 miliona evra biti dostupan za projekte.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.