OIE

Firma iz BiH preuzela jedan od najvećih projekata za gradnju vetroparka u Srbiji

snaga istoka lager posusje

Foto: Christine Schmidt from Pixabay

Objavljeno

01.07.2024.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

01.07.2024.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Firma Lager iz Bosne i Hercegovine preuzela je u Srbiji projekat vetroelektrane Snaga istoka, snage 300 MW.

Lager je sada vlasnik 85 odsto firme Snaga istoka koja razvija projekat vetroparka istog imena, dok po 7,5 odsto drže Dejan Vuksanović i Igor Živković, navodi se na sajtu Agencije za privredne registre. Pre ove promene dva fizička imala su po 50 odsto udela.

Vetroelektrana Snaga istoka je u proceduri dobijanja priključka na prenosni sistem Srbije koju sprovodi Elektromreža Srbije (EMS). Vetropark je u grupi od 51 projekta koji su ispunili uslove za zaključenje Ugovora o izradi Studije priključenja, u skladu sa Uredbom o uslovima isporuke i snabdevanja električnom energijom.

Snaga istoka je u proceduri za dobijanje priključka na prenosnu mrežu

Ispunjavanje uslova ne znači da će ugovor i biti potpisan, već je samo prvi korak od nekoliko u ovoj proceduri dobijanja priključka na mrežu. Procedura je nova i uvedena je kako bi se utvrdilo koji od skoro stotinu zahteva za priključenje predstavljaju ozbiljne investicije.

Na spisku od 51 projekta samo dve vetroelektrane imaju veći kapacitet od Snage istoka – Lovćenac i Vetrogon.

Inače, krajem juna prošle godine Gradska uprava Bor oglasilo je rani javni uvid povodom izrade Plana detaljne regulacije područja vetroelektrane Snaga istoka na teritoriji Grada Bora.

Plan obuhvata površinu od skoro 2.700 hektara u najvećoj meri šumskog zemljišta. Vetropark bi trebalo da se sastoji od 41 vetrogeneratora pojedinčne snage 7,2 MW.

Lager iz Posušja je već izgradio jedan vetropark

Lager ima sedište u Posušju, hercegovačkom mestu u BiH, nedaleko od granice sa Hrvatskom, između Splita i Mostara. Osnovna delatnost im je prodaja građevinskih mašina i rezervnih delova, ali su dosad izgradili drugi najveći vetropark u Hrvatskoj – Krš-Pađene snage 142 MW, koji je pratila i afera.

Na sajtu firme Lager navodi se da planiraju ulazak na tržište obnovljivih izvora energije (vetroelektrane, kogeneracije, fotonaponske elektrane, hidroelektrane), kao i da opremaju i grade pametne mreže i stanice za punjenje.

Trenutno razvijaju dva projekta za proizvodnu struje iz vetra: Žujino polje u Hrvatskoj, snage 80 MW, i Gradina u BiH, kapaciteta 42 MW.

Na sajtu Lagera se navodi da im je cilj da postanu proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora i da u saradnji sa vodećim svetskim proizvođačima proizvode opremu za vetroelektrane i grade elektrane.

Vlasnik firme je Milenko Bašić.

Komentara: (1)
Vladimir / 30.01.2025.

Lager kao prvo kod Sanskog mosta kopa ugalj godinama zagađujući vodu i rijeke okolo, posebno Blihu, uz to kontaminirajući plodnu zemlji. Klasični grinvošing ulaskom i u ove poslove. Isti taj ugalj izvozi za različite elektroprivrede, zbog njega je mijenjan zakon da ne moraju raditi Studije uticaja na životnu sredinu niti imati ekološke dozvole. Ugalj se u pretovarima i bez zaustavljanja svugdje izvozi, a građanima pričaju priče kako nema mjesta za prozjumere na mreži. Toliko o toj energetskoj tranziciji u BiH.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

1. jul 2024. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

1. jul 2024. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

1. jul 2024. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

1. jul 2024. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije