Crna Gora je ostvarila određeni napredak u usklađivanju zakonodavstva sa Evropskom unijom u oblasti energetike, posebno kada je reč o obnovljivim izvorima energije (OIE), navodi se u najnovijem izveštaju Evropske komisije o napretku u harmonizaciji sa pravnim tekovinama EU, dok se istovremeno poziva na prelazak sa fid-in tarifa na mehanizme podrške OIE zasnovane na tržišnim principima.
Usvojeni zakoni za dodatno usaglašavanje sa Direktivom EU o OIE
Tokom perioda koji je predmet izveštaja usvojeni su neki prateći zakoni kojima se postiže dodatno usaglašavanje sa direktivom EU o OIE, uglavnom po pitanju obaveznog udela biogoriva u sektoru transporta i kriterijumima održivosti za biogoriva i biotečnosti, navodi Evropska komisija.
Tokom 2018. godine usvojeni su i propisi o izdavanju, prenošenju i prestanku važenja garancija porekla električne energije proizvedene iz OIE i visokoefikasne kogeneracije, kao i o podsticajnoj naknadi za proizvodnju energije.
Komisija takođe konstatuje da Crna Gora, čiji je cilj da dostigne udeo OIE u finalnoj potrošnja energije od 33% do 2020. godine, uspela da ostvari rezultat od 40% u 2017. godini uglavnom zbog revidiranja podataka o potrošnji biomase.
Fond za energetsku efikasnost još nije osnovan
U izveštaju se navodi da Crna Gora nije usvojila izmene Zakona o efikasnom korišćenju energije kojima bi se obezbedilo dalje usklađivanje sa Direktivom EU o energetskoj efikasnosti, niti je osnovala fond za energetsku efikasnost.
Komisija takođe upozorava da bi planirane izmene statusa Direktorata za energetsku efikasnost, kojima bi se transformisao u sektor u okviru Direktorata za energetiku, mogle umanjiti kapacitete za efikasno delovanje u oblasti energetske efikasnosti.
Osnovati dan-unapred tržište i povezati se sa susednim tržištima
Crna Gora se takođe poziva da osnuje ili da se pridruži funkcionalnom dan-unapred tržištu električne energije i da se poveže sa susednim tržištima, uključujući i Italiju.
Nivo spremnosti Crne Gore za članstvo u EU u oblasti energetike uopšte je ocenjen kao dobar.
Ubrzati primenu propisa EU za životnu sredinu i klimatske promene
Napredak Crne Gore u usklađivanju zakonodavstva u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena ostaje ograničen, a potrebni su i značajni napori na polju primene zakona, navodi Evropska komisija.
Konkretno, Crna Gora bi trebalo da ubrza primenu nacionalne strategije, koja je usvojena u junu 2018. godine, posebno u oblasti otpada, vode i zaštite prirode, navodi se u izveštaju, u kojem se takođe konstatuje da primena strategije kasni zbog nedostatka administrativnih kapaciteta i finansijskih sredstava.
Crna Gora bi trebalo da preduzme i hitne mere u cilju očuvanja i unapređenja ekološke vrednosti zaštićenih zona i potencijalnih lokacija Natura 2000, kao što su Ulcinjska solana, Skadarsko jezero, reka Tara i drugi rečni tokovi, kao i da izradi nacionalni energetski i klimatski plan u skladu sa preporukama Energetske zajednice, stoji u izveštaju.
Usvajanje zakona o trgovini emisijama i dalje na čekanju
Nivo usklađenosti u oblasti klimatskih promena ostaje ograničen. Crna Gora ima strategiju u vezi sa klimatskim promenama, ali potrebno je da učini više kako bi se obezbedila usklađenost sa Okvirom klimatske i energetske politike EU do 2030.
Takođe, još se čeka na usvajanje zakona o klimatskim promenama koji bi između ostalog sadržao elemente Sistema za trgovanje emisijama EU, navodi se u izveštaju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.