Električna energija

Evo kako Slovenija planira da dekarbonizuje proizvodnju električne energije

GEN dekarbonizacija sostanj krsko ugalj

Projekat novog bloka u nuklearki Krško (foto: GEN)

Objavljeno

10.01.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.01.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija GEN, jedan od dva državna proizvođača električne energije, planira da dekarbonizuje elektroenergetski sistem Slovenije tako što će izgraditi još jedan blok u nuklearki Krško, hidroelektrane i solarne parkove.

GEN će na ovaj način obezbediti 10 teravat-sati (TWh) čime će nadoknaditi oko 35 odsto električne energije koju sada proizvodi elektrana na ugalj Termoelektrarna Šoštanj, ali i obezbediti dodatne količine koje će biti neophodne za uvođenje električnih vozila i korišćenje električne energije za grejanje i hlađenje. Slovenija još nije zvanično odredila godinu do kada će prestati da koristi ugalj, ali je vlada predložila da to bude 2033.

Niskougljenični miks od nuklearne, hidro i solarne energije

Grupacija GEN na izazove dekarbonizacije slovenačkog elektroenergetskog sistema odgovara mešavinom niskougljenične energije proizvedene u nuklearkama, hidroelektranama i solarnim elektranama, saopštio je menadžment kompanije.

Kompanija smatra da je to rešenje za stabilan, konkurentan i niskougljenični sistem kako u Sloveniji, kako i u regionu.

GEN trenutno upravlja nuklearkom Krško, hidroelektranama u okviru firmi Savske elektrarne i Hidroelektrarne na Spodnji Savi (HESS), kao i gasnom elektranom Termoelektrarna Brestanica (TEB). Ove elektrane imaju snagu od 1.320 MW, ali s obzirom da GEN poseduje 50 odsto akcija Krškog i 35 odsto HESS-a, proizvodnja koja mu pripadne na godišnjem nivou dostigne oko 3,6 TWh što je 30 odsto ukupne slovenačke proizvodnje.

Najveći deo nove proizvodnje bio bi obezbeđen iz drugog bloka nuklearke Krško

Martin Novšak, generalni direktor GEN Energije, koja upravlja kompanijom GEN skupina, podsetio je da već sada ova firma proizvodi 99 odsto električne energije iz niskougljeničnih izvora. Ulaganjem u proizvodne kapacitete obezbediće se dodatnih 10 TWh električne energije, od čega će najveći deo doći iz drugog bloka nuklearne elektrane Krško (projekat JEK2), oko 9 TWh, a preostalih 1 TWh iz solarnih parkova i hidroelektrana, istakao je Novšak.

Nove elektrane nadoknadiće zatvaranje termoelektrane na ugalj TEŠ

Kako prenosi portal Naš stik, povećanje proizvodnje električne energije nadoknadiće gubitak proizvodnje u Termoelektrani Šoštanj (TEŠ) i obezbediće dovoljno električne energije za e-mobilnost, grejanje i hlađenje.

Danijel Levičar, poslovni direktor GEN Energije, istakao je da će planirano povećanje proizvodnje omogućiti smanjenje uvozne zavisnosti Slovenije.

Kombinacija obnovljivih izvora i nuklearne energije omogućava zemlji da uspešno dekarbonizuje elektroenergetski sistem i pređe na društvo sa niskim sadržajem ugljenika, dodao je on.

Inače, preostalih 70 odsto domaće proizvodnje električne energije u Sloveniji obezbeđuje HSE, koji upravlja elektranama instalisane snage 1.990 MW, uključujući TEŠ, i proizvodi 7,8 TWh godišnje.

GEN skupina, kako je saopšteno, prošle godine ostvarila je dobit od 80 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

10. januar 2022. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa

energetska zajednica letnja skola kotor crna gora

Deveta Letnja škola Energetske zajednice okupila 40 učesnika iz 28 zemalja

10. januar 2022. - Četrdeset mladih stručnjaka i istraživača iz 28 zemalja okupilo se 19. jula na Fakultetu za pomorske studije u Kotoru, u Crnoj Gori

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

10. januar 2022. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

10. januar 2022. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici