OIE

EU želi što brže da iskoristi geotermalni potencijal, uključujući litijum

EU geotermalni potencijal litijum

Foto: Freepik

Objavljeno

17.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Potencijal za proizvodnju energije iz geotermalnih izvora je u najvećoj meri neiskorišćen u Evropskoj uniji kao i u ostatku sveta. Savet EU je pozvao Evropsku komisiju i države članice da otvore put za finansiranje, pojednostave propise i podrže proizvođače opreme. Zvaničnici računaju na geotermalnu energiju za ispunjavanje ciljeva u dekarbonizaciji i jačanje konkurentnosti domaćeg poslovnog sektora. Novi proglas stavlja naglasak i na litijum i druge strateške sirovine koje se često mogu naći u podzemnim vodama.

U Energetskom savetu su oštre podele oko nuklearne energije, ali je očigledno ujedinjen kada su u pitanju geotermalni izvori. Ministri i ministarke energetike su izašli sa sastanka Saveta EU u domenu energetike sa pozivom na sveobuhvatnu podršku ovom sektoru. Ovde treba istaći da je novi evropski komesar za energetiku i stambena pitanja Dan Jergensen ranije obećao da će biti sastavljena strategija za geotermalnu energiju.

U zaključcima je ukazano na potencijal geotermala na lokalnom nivou, kao obnovljivog izvora energije. On dekarbonizuje potrošnju energije u zgradama i čini privredne grane konkurentnima i održivima, saopštilo je navedeno telo EU. Smanjivanje troškova i računa za energente je jedan od glavnih zadataka koje je predsednica Ursula fon der Lajen dala svom novom timu.

U svetu bi do 2050. moglo da se instalira ukupno 800 gigavata kapaciteta

Ministri energetike su spisak preporuka objavili nakon što je izvršni direktor Međunarodne agencije za energetiku Fatih Birol predstavio novi globalni izveštaj – Budućnost geotermalne energije (The Future of Geothermal Energy). Reč je o prirodnoj toplotnoj energiji iz unutrašnjosti zemlje, koja može da se koristi za grejanje i hlađenje ili za proizvodnju struje.

Globalni tehnički potencijal je procenjen na 600 teravata, mada je između pola kilometra i tri kilometra ispod zemlje moguće iskoristiti samo 10,5 teravata

Kako tehnologija stalno napreduje, a troškovi projekata se smanjuju, geotermalni izvori bi do 2050. mogli da pokriju i do 15 odsto rasta globalne potražnje za električnom energijom, procenili su autori i autorke izveštaja. U prevodu je to do još 800 gigavata kapaciteta za proizvodnju struje, s godišnjim učinkom od gotovo šest petavat-sati. Radi poređenja, tolika je trenutno zbirna potražnja u Sjedinjenim Državama i Indiji.

Tehnički, bolje reći teoretski potencijal iznosi vrtoglavih 600 teravata. Međutim, na dubinama između pola kilometra i tri kilometra dostupno je samo 10,5 teravata. Po poslednjim podacima, u sloju između tri i pet kilometara ispod površine zemlje ima još 31,8 teravata.

Geotermalni izvori mogu da se iskorišćavaju uporedo sa proizvodnjom litijuma

Jačanje razvoja postrojenja za geotermalnu energiju može da omogući znatne uštede u pogledu emisija gasova s efektom staklene bašte, saopštio je Energetski savet. Takođe je istakao sinergiju sa proizvodnjom najtraženijih sirovina. Naime, gde to hemijski sastav geotermalnih fluida dozvoljava, eksploatacija geotermalne energije može da doprinese naporima EU da zadovolji svoju potražnju za litijumom i drugim materijalima, dodalo je ovo telo. Ministri su pritom naglasili da istovremeno mora da se štiti životna sredina.

Troškovi rada su relativno niski. Ali isplativost investicije u bilo koji geotermalni izvor na velikoj dubini teško da može da se postigne bez mera za obuzdavanje visokih inicijalnih izdataka, kao i rizika vezanih za istraživanja, prikupljanje kapitala i bušenje, upozorili su.

Geotermalni izvori bi mogli brže da se uvode u energetski sistem kada bi finansiranje bilo dostupnije i uz obuku radne snage i bolju saradnju u istraživanjima

Savet je pozvao Evropsku komisiju i države članice da okupe jedan forum, evropski geotermalni savez, u kojem bi se našli kreatori politike, predstavnici privrede, investitori i drugi relevantni akteri iz celokupnog lanca vrednosti.

Zvaničnici su posle sastanka naveli da bi se geotermalni izvori brže uvodili u energetski sistem kada bi finansiranje bilo dostupnije i uz obuku radne snage i bolju saradnju u istraživanjima.

„Geotermalna energija je dugotrajan i uvek dostupan obnovljivi izvor, budući da ne zavisi od meteoroloških zbivanja i što može da obezbedi dvadesetčetvoročasovnu proizvodnju električne i toplotne energije. Cilj današnjih zaključaka je dati podstrek ovom održivom izvoru energije, što može da nam pomogne u glatkoj tranziciji Evrope ka potpunom oslobađanju od ugljenika, ojača našu konkurentnost i osigura naš energetski suverenitet“, izjavio je mađarski ministar za energetiku Čaba Lantoš.

Oprema, lanac snabdevanja su od suštinskog značaja za brže uvođenje geotermalne energije

Države članice bi trebalo da pojednostave svoje propise i da brže izdaju dozvole, stoji u dokumentu. U zaključcima su nabrojane mere potrebne da se kapacitet evropske industrije poveća u domenu bušenja, izgradnje i proizvodnje opreme.

Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije (NZIA) u EU je stupio na snagu u junu. Namenjen je otvaranju pristupa sigurnim i održivim tehnologijama pri čijem se korišćenju ne oslobađaju neto emisije, tako što podstiče rast kapaciteta proizvodnje i lanac snabdevanja.

Geotermalna energija je među zrelim tehnologijama tog tipa, ali je njen potencijal i dalje slabo iskorišćen. Ukupno je 2021. činila 2,8 odsto iz obnovljivih izvora u primarnoj proizvodnji energije. Geotermalni izvori pokrivaju manje od jednog procenta globalne potražnje za energijom.

Deset zemalja koje je najviše koriste jesu, ovim redom, Kina, Sjedinjene Države, Turska, Švedska, Indonezija, Island, Japan, Novi Zeland, Nemačka i Filipini. Važno je, pritom, napomenuti, da se samo delić geotermalne energije pretvara u struju. Island je daleko najjači kada se gleda udeo u finalnoj potrošnji energije, sa svojih 40 procenata. Turska, Indonezija i Kenija su ostvarile najveći rast u periodu od 2013. zaključno sa 2023, mada je zapravo poslednjih godina Indonezija u vođstvu.

Što se tiče Turske, nedavno su puštena u rad dva postrojenja od po 35 megavata i podigla ukupni kapacitet proizvodnje struje iz geotermala na 1,73 gigavata, prenela je agencija Anadolu.

Predsednik Asocijacije investitora u geotermalne elektrane (JESDER) Ufuk Šenturk izjavio je da potencijal u ovoj zemlji iznosi pet gigavata. Što se tiče ostalih vesti, Exergy International je nedavno ugovorio proizvodnju i isporuku dve geotermalne elektrane u Turskoj kompaniji Maren Maraş. Početak rada postrojenja Emir (33 megavata) i Nezihe Beren (13 megavata) se očekuje sledećeg novembra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija azerbejdzan gasna elektrana memorandum eps srbijagas bajatovic zivkovic

Srbija sa Azerbejdžanom potpisuje memorandum o gasnoj elektrani 

17. decembar 2024. - Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa delegacijom iz Azerbejdžana

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

17. decembar 2024. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

Gasovod TAP ispituje mogucnost umesavanja vodonika

Gasovod TAP ispituje mogućnost umešavanja vodonika

17. decembar 2024. - TAP je angažovao firmu Penspen da proceni izvodljivost umešavanja vodonika u postojeću gasnu infrastrukturu

Nuklearni startap newcleo napredne modularne reaktore Slovackoj

Nuklearni startap newcleo planira napredne modularne reaktore u Slovačkoj

17. decembar 2024. - Newcleo je sa slovačkim kompanijama dogovorio izgradnju sistema sa do četiri napredna modularna reaktora, uz razvoj njegove tehnologije