Životna sredina

EU: Većina članica nije na putu da smanji zagađenje vazduha do 2030.

Vecina-clanica-EU-nije-na-putu-da-smanji-zagadjenje-vazduha-do-2030

Slika: Pixabay

Objavljeno

29.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Većina članica Evropske unije u opasnosti je da ne ispoštuje obaveze o smanjenju emisija do 2020. odnosno 2030. godine, navodi se u izveštaju Evropske komisije o proceni primene EU Direktive o obavezama smanjenja nacionalnih emisija (NEC Direktiva).

Osim ovog izveštaja, EK je objavila i konsultantsku analizu svih nacionalnih programa za kontrolu zagađenja vazduha i projekcija emisija.

Članice EU moraju pojačati napore u svim sektorima

Ovi programi su glavni instrument kojim članice EU moraju da osiguraju ispunjavanje obaveza za smanjenje emisija za period 2020-2029. i za period posle 2030.

Članice moraju pojačati napore u svim sektorima kako bi osigurale da njihovi građani mogu da udišu čist vazduh, čime se sprečavaju respiratorne bolesti i prerani smrtni slučajevi uzrokovani zagađenim vazduhom, objavila je EK povodom objavljivanja izveštaja.

Jedan od najvećih problema širom EU su nedovoljno dobre mere za smanjenje emisija amonijaka

Dodatne mere su naročito potrebne u poljoprivredi za smanjenje emisija amonijaka, što je najčešći i najveći izazov u ​​sprovođenju NEC Direktive širom EU.

Primena propisa o čistom vazduhu predstavlja ključni doprinos planu o nultom zagađenju za životnu sredinu bez otrova koju je EK najavila u Evropskom zelenom planu i povezanim inicijativama.

Nikada nije bilo bolje vreme za promene

Virginijus Sinkevičius, komesar EU za životnu sredinu, ribarstvo i okeane, izjavio je da je širom Evrope previše građana i dalje u opasnosti zbog vazduha koji udišu. On je istakao da su potrebne efikasnije mere za smanjenje zagađenja u brojnim članicama EU i za rešavanje emisija u vazduhu u svim sektorima, uključujući poljoprivredu, saobraćaj i energetiku.

Nikada nije bilo bolje vreme za ove promene: ulaganje u čistiji vazduh znači ulaganje u zdravlje građana, u našu klimu i to je inicijalna kapisla koja je potrebna ekonomiji EU, naveo je Sinkevičius.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska metan greenpeace catf merenja nafta gas ina

Greenpeace: Hrvatska među tri zemlje EU sa najvećim ispuštanjem metana iz naftne i gasne mreže

29. jun 2020. - Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi

bih hidroelektrane epbih vranduk janjici presuda sud

Sud oborio ekološke dozvole za projekte HE Janjići i HE Vranduk koje razvija EPBiH

29. jun 2020. - Projekte hidroelektrana Janjići i Vranduk na reci Bosni razvija Elektroprivreda Bosne i Hercegovine već više godina

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

29. jun 2020. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

Zameni stari papir za sadnicu

Inženjeri zaštite životne sredine vas pozivaju da zamenite stari papir za sadnice

29. jun 2020. - Inženjeri zaštite životne sredine i ove godine sprovode akciju Zamenite stari papir za sadnice na Novosadskoj cvetnoj pijaci