Električna energija

EPS zainteresovan za kupovinu akcija u EPCG tvrde crnogorski mediji

Slika: EPCG

Objavljeno

22.06.2017.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.06.2017.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crnogorski mediji tvrde da je Elektroprivreda Srbije (EPS) zainteresovana za kupovinu akcija u Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) od italijanske firme A2A, ali EPS nije ni demantovao ni potvrdio tu vest. Mediji u Podgorici tvrde da EPS namerava da kupi 41,7 odsto akcija koje A2A posjeduje u EPCG.

U saopštenju Sektora za odnose sa javnošću EPS se kaže da je pitanje kupovine akcija u energetskim kompanijama kao što je EPCG u nadležnosti resornih ministarstva a da se “strateške odluke za širenje Elektroprivrede Srbije u regionu donose na nivou Vlade Srbije, koja je osnivač Javnog preduzeća EPS”.

Crnogorski dnevnik Vijesti je tražio komentar o mogućoj kupovini akcija EPCG od Ministarstva rudarstva i energetike Srbije koje je odgovorilo da nije nadležno u ovom slučaju.

Italijanska kompanija A2A je angažovala investicionu banku Rotšild jer planira da do kraja godine proda svoje akcije u EPCG kako je to potvrdio i crnogorski premijer Duško Marković. On je krajem maja izjavio da se čeka odluka Italijana a da će onda nejgova vlada doneti odluku o mogućem otkupu tih akcija.

Kompanija A2A ima pravo da svoje akcije u EPCG ponudi Vladi Crne Gore za 250 miliona eura u roku od tri meseca od isteka ugovora, odnosno do kraja septembra ove godine. Menadžment italijanske firme je najavio da će do tada biti doneta konkretna odluka o prodaji akcija.

EPS je za kupovinu akcija EPCG bila zainteresovana i 2009. godine kada je akcije kupila A2A. Upravni odbor EPS je u martu 2009. dao saglasnost menadžmentu da učestvuje na tenderu za kupovinu 18,3 odsto akcija u EPCG. EPS je tada otkupio tendersku dokumentaciju za 50.000 evra ali nije dostavio ponudu.

Udeo države u EPCG, prema podacima crnogorske berze, iznosi 57,0151% dok A2A poseduje 41,7477% a ostatak je u rukama malih deoničara.

EPCG ima kapacitete za proizvodnju elektricne energije ukupne instalisane snage 868 megavata, od cega je 657 megavata (76%) u hidroelektranama Perućica i Piva, a 210 megavata (24%) u termoelektrani Pljevlja.

Tagovi: , ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

22. jun 2017. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

22. jun 2017. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

22. jun 2017. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

22. jun 2017. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW