Električna energija

EPS u 2018. godini zabeležio gubitak od 1,3 milijarde dinara

eps-gubitak-2018

Slika: TE Nikola Tesla B

Objavljeno

08.07.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.07.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) je 2018. godinu završila sa neto gubitkom (nakon oporezivanja) u iznosu od 1,3 milijardi dinara, navodi se Izveštaju o poslovanju EPS Grupe za 2018. godinu. Prošle godine zabeležena je neto dobit od 6,3 milijarde dinara.

„Finansijski rezultat pre oporezivanja je pozitivan i iznosi 0,3 milijarde dinara. Dobitak iz tekućeg poslovanja (rezultat iz poslovnih odnosa) iznosio je 5,7 milijardi. Rezultat iz finansijskih odnosa je pozitivan 6,9 milijardi. Iz ostalih odnosa ostvaren je negativan rezultat od 12,3 milijardi“, piše u Izveštaju EPS Grupe.

Ostali poslovni rashodi su uvećani sa 18,6 na 24,6 milijardi

Prihodi su, kako se navodi u konsolidovanom bilansu uspeha EPS-a, sa 223 milijarde dinara povećani na 231 milijardu, ali su i rashodi uvećani za 15 milijardi i dostigli su 225,9 milijardi.

Ostali poslovni rashodi su uvećani sa 18,6 na 24,6 milijardi, a troškovi nabavke električne energije iznosili su 34,3 milijarde dinara i veći su u odnosu na 2017. za 1,5 milijardi.

U Izveštaju se navodi da je sama nabavka električne energije koštala 13,7 milijardi i veća je u odnosu na plan 12%, kao posledica manje proizvodnje električne energije u elektranama EPS-a.

Zbog vremenskih uslova – usled hladne zime i niskih temperatura tokom zimskih meseci,  termoelektrane nisu dostigle planirane vrednosti proizvodnje, pa je ona bila manja 13% u odnosu na plan, piše u Izveštaju.

Blokovi su radili na tehničkom minimumu, prema dovozu i kvalitetu uglja i raspoloživim količinama uglja na deponijama u cilju održavanja deponija uglja iznad minimalnog nivoa, kako bi se osigurala stabilna proizvodnja, a deo blokova je potiskivan u hladnu rezervu zbog nedostatka uglja.

Sve ovo je uslovilo da se nedostajuće količine električne energije obezbede iz dodatnog uvoza. EPS je obezbedio uredno snadbevanje potrošača električnom energijom na konzumnom području i uredno izvršavao obaveze po dugoročnim ugovorima, navodi se u Izveštaju.

Elektrane EPS-a u 2018. proizvele su 34.346 GWh, što je 5% manje od plana, ali 1% više nego prethodne godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

8. jul 2019. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

8. jul 2019. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

8. jul 2019. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

8. jul 2019. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW