Električna energija

EPS postaje većinski vlasnik firme HES Gornja Drina u BiH

vlada repubike srpske hes gornja drina eps ers

Slika: Vlada Republike Srpske

Objavljeno

06.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) bi u naredna dva meseca trebalo da preuzme od Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) većinsko vlasništvo nad firmom HES Gornja Drina, koja je zadužena za gradnju tri hidroelektrane snage 180 MW na Drini.

Rešenje o promeni vlasničke strukture donela je Vlada Republike Srpske. Ovoj odluci prethodila je saglasnost Komisije za zaštitu konkurencije Srbije EPS-u za upravljanje ovom zajedničkom firmom u Bosni i Hercegovini koja bi trebalo da sagradi HE Buk Bijela (93 MW), HE Foča (44 MW) i HE Paunci (43 MW).

HES Gornja Drina je dobila koncesiju da izgradi ove tri elektrane.

EPS će imati 51% vlasništva, a ERS 49%

I Konkurencijski savet BiH je nešto ranije doneo odluku da ne postoji obaveza prijave koncentracije u ovom slučaju. Ova institucija je navela da HES Gornja Drina nije aktivan učesnik na tržištu proizvodnje i distribucije električne energije, i da će to biti tek kada se izgrade elektrane.

Rešenjem Vlade RS odobrava se prenos 51% vlasništva firme HES Gornja Drina sa ERS-a na EPS. To znači da će ERS ostati vlasnik 49%.

HES Gornja Drina se obavezuje da u roku od 60 dana od prijema rešenja podnese zahtev za upis promene vlasnika u registru poslovnih subjekata. Ova firma je dužna da o upisu promene vlasnika obavesti Komisiju za koncesije RS i Ministarstvo rudarstva i energetike RS.

Rešenje je doneto na sednici Vlade RS održanoj 22. oktobra, a stupilo je snagu 4. novembra, dan posle objavljivanja u Službenom glasniku RS.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

6. novembar 2020. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj

severna makedonija stip vetropark alcaraz kalderon mickoski

Počela gradnja vetroparka Štip u Severnoj Makedoniji – najvećeg na Zapadnom Balkanu

6. novembar 2020. - Položen je kamen temeljac za vetropark Štip snage 400 MW u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara

bih solar republika srpska rogatica Elektrohertz koncesija

Elektrohertz dobio koncesiju za gradnju solarne elektrane u Republici Srpskoj

6. novembar 2020. - Krajem maja u BiH je započela gradnja najveće solarne elektrane snage 125 MW, a poslednja koja je zvanično otvorena je elektrana Stolac

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

6. novembar 2020. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU