Elektroprivreda Crne Gore je saopštila da će u trećem tromesečju uvesti 294 gigavat-sata električne energije i ukazala na uticaj suše na učinak hidroelektrana. Trošak je procenila na 100 miliona evra.
Balkan prolazi kroz jednu od najgorih suša u istoriji, kao i velik deo Evrope, pa vodostaji dostižu rekordno niske nivoe. U EPCG-u kažu da manjak proizvodnje iz hidroelektrana pokrivaju uvozom po ceni od 34 evrocenta po kilovat-satu, prenose Vijesti. Za to vreme domaćinstvima naplaćuje samo četiri centa po kilovat-satu, što uzrokuje ogromne gubitke, stoji u članku.
Uvoz će u trećem kvartalu dostići 294 gigavat-sata, što po trenutnim cenama košta sto miliona evra, saopštilo je preduzeće. Sa naknadama za Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES), Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), operatora tržišta, regulatornu agenciju i podršku proizvodnji iz obnovljivih izvora i porezom, cena iznosi deset evrocenti po kilovat-satu.
EPCG je početkom godine imao znatan višak proizvodnje, ali je u aprilu i maju morao da se okrene uvozu zbog zakazanog remonta termoelektrane Pljevlja.
Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (REGAGEN) treba da odredi cene za 2023. do kraja godine. Iz EPCG-a poručuju da se nadaju kiši koja bi na jesen nadoknadila trošak za sadašnji uvoz. Kompanija je početkom godine imala znatan višak proizvodnje struje, ali je u aprilu i maju morala da uveze velike količine zbog zakazanog remonta termoelektrane na ugalj Pljevlja, jedine te vrste u zemlji. U međuvremenu je ozvaničen početak ekološke rekonstrukcije tog postrojenja.
EPCG je u prvoj polovini godine izvezao 719 gigavat-sati za 132,5 miliona evra. U istom periodu je u inostranstvu kupio 664 gigavat-sata za 107,1 milion evra, otkrivaju u kompaniji. To državno preduzeće je prošle nedelje uputilo apel građanima da štede struju da bi se izbegle restrikcije. U međuvremenu je pojasnilo da isključenja za sada nisu u planu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.