Električna energija

EPCG planira da u naredne tri godine investira 300 miliona evra

epcg ivan bulatovic investicije gvozd perucica

Foto: EPCG

Objavljeno

23.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektropriveda Crne Gore se nalazi u velikom investicionom ciklusu, sa planom ulaganja od skoro 300 miliona evra u naredne tri godine, sa posebnim fokusom na obnovljive izvore energije, izjavio je Ivan Bulatović, izvršni direktor kompanije.

„Potpuno smo posvećeni zelenoj agendi i moramo pratiti trendove koji dolaze iz EU, ali izazov je što 40 odsto električne energije u Crnoj Gori dolazi iz termoelektrane Pljevlja, koja ima veliki značaj za elektroenergetski sistem Crne Gore”, poručio je izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Ivan Bulatović, na panelu Postoji li zelena Evropa bez zelenog Zapadnog Balkana u okviru konferencije o ekonomiji Montenegro 2024 koju je organizovala Privredna komora Crne Gore.

Bulatović je najavio i početak radova na prvoj vetroelektrani koja će biti u vlasništvu EPCG. Kompanija je u junu prošle godine potpisala ugovor o kreditu za vetropark Gvozd, snage 54 MW. EPCG je nedavno saopštila da planirana gradnja ne ide baš po planu zbog kašnjenja u izdavanju dozvola i saglasnosti.

Bulatović: U narednom periodu sledi još više projekata za zelenu energiju

Bulatović je sada podsetio i da je EPCG potpisala ugovor sa nemačkom bankom KfW za finansiranje osmog agregata hidroelektrane Perućica, u okviru treće faze rekonstrukcije i dogradnje tog hidroenergetskog objekta.

On je naveo da kompanija nastavlja da sprovodi projekat Solar 5000+, koji uključuje ugradnju solarnih panela na stambenim objektima, istakavši da su potpuno posvećeni zelenim projektima, te da će u narednom periodu realizovati još veći broj takvih inicijativa.

Bulatović: Verujem da energije iz obnovljivih izvora neće nedostajati

Bulatović je naglasio da su prošle godine u Crnoj Gori izdated dozovole za izgradnju objekata za obnovljive izvore energije ukupne snage od 1,5 gigavata (GW). On je istakao da je to ogroman energetski potencijal sa kojim će EPCG u jednom trenutku raspolagati.

„Vjerujem da energije iz obnovljivih izvora neće nedostajati“, zaključio je Bulatović.

Inače, pre samo mesec dana EPCG i francuska kompanija EDF potpisale su Memorandum o razumevanju, koji bi trebalo da postavi okvire za dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije i niskougljeničnih tehnologija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

23. oktobar 2024. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

23. oktobar 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

23. oktobar 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

23. oktobar 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW