OIE

EPCG obezbedio finansiranje za vetropark Gvozd

epcg gvozd 2024.

Foto: Pete Linforth from Pixabay

Objavljeno

03.10.2022.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

03.10.2022.

Država

Komentari

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) planira da započne proizvodnju električne energije iz vetroelektrane Gvozd tokom 2024. godine.

EPCG je, kako su prenele Vijesti, okrivila pandemiju za kašnjenje realizacije projekta gradnje vetroparka Gvozd, čija je planirana snaga 54,6 megavata (MW).

Pandemija koronavirusa u prethodne dve godine ključni je razlog zbog koga kasni izgradnja vetroelektrane Gvozd jer su njene posledice uticale na globalni poslovni ambijent i energetski sektor, a to se sve odrazilo na pribavljanje potrebnih dozvola, saglasnosti i na pregovore o finansiranju ovog projekta, saopštila je EPCG.

Procena crnogrske kompaije je da će ova elektrana bi na mreži 2024. Inače, ranije najave govorile su da će elektrana početi da se gradi 2021.

Gradnja vetroparka će se finansirati iz kredita EBRD

Gradnja vetroparka će se finansirati iz kredita vrednog 82 miliona evra od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) sa kojom bi ugovor trebalo da se potpiše u decembru.

Građevinska dozvola za gradnju vetroelektrane trebalo bi da bide izdata u naredna dva meseca, a Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) je dao saglasnost za priključenje na prenosnu mrežu.

EPCG navodi da je u delu pripreme projekta i inženjeringa partner ove firme austrijska kompanija Ivicom koja je učestovala na pripremi projekta izgradnje vetroelektrane Krnovo.

Ovo je prvi projekat iz obnovljivih izvora energije čija izgradnja ni na koji način neće pasti na teret građana već će biti realizovan i finansiran isključivo na tržišnim principima, saopštila je EPCG.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

3. oktobar 2022. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

3. oktobar 2022. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

3. oktobar 2022. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage

Mitsubishi Power EPS u sistem za odsumporavanje TENT u A

Mitsubishi Power predao EPS-u sistem za odsumporavanje u TENT-u A

3. oktobar 2022. - Nakon Kostolca B, i u Termoelektrani Nikola Tesla A u Obrenovcu konačno je pušten u rad sistem za odsumporavanje, pa će vazduh biti čistiji