OIE

EPCG obezbedio finansiranje za vetropark Gvozd

epcg gvozd 2024.

Foto: Pete Linforth from Pixabay

Objavljeno

03.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) planira da započne proizvodnju električne energije iz vetroelektrane Gvozd tokom 2024. godine.

EPCG je, kako su prenele Vijesti, okrivila pandemiju za kašnjenje realizacije projekta gradnje vetroparka Gvozd, čija je planirana snaga 54,6 megavata (MW).

Pandemija koronavirusa u prethodne dve godine ključni je razlog zbog koga kasni izgradnja vetroelektrane Gvozd jer su njene posledice uticale na globalni poslovni ambijent i energetski sektor, a to se sve odrazilo na pribavljanje potrebnih dozvola, saglasnosti i na pregovore o finansiranju ovog projekta, saopštila je EPCG.

Procena crnogrske kompaije je da će ova elektrana bi na mreži 2024. Inače, ranije najave govorile su da će elektrana početi da se gradi 2021.

Gradnja vetroparka će se finansirati iz kredita EBRD

Gradnja vetroparka će se finansirati iz kredita vrednog 82 miliona evra od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) sa kojom bi ugovor trebalo da se potpiše u decembru.

Građevinska dozvola za gradnju vetroelektrane trebalo bi da bide izdata u naredna dva meseca, a Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) je dao saglasnost za priključenje na prenosnu mrežu.

EPCG navodi da je u delu pripreme projekta i inženjeringa partner ove firme austrijska kompanija Ivicom koja je učestovala na pripremi projekta izgradnje vetroelektrane Krnovo.

Ovo je prvi projekat iz obnovljivih izvora energije čija izgradnja ni na koji način neće pasti na teret građana već će biti realizovan i finansiran isključivo na tržišnim principima, saopštila je EPCG.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

3. oktobar 2022. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

3. oktobar 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

3. oktobar 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

3. oktobar 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW