OIE

EPBiH počeo da gradi svoj prvi vetropark – Podveležje kod Mostara

EPBiH vetropark Podvelezje

Slika: EPBiH

Objavljeno

12.05.2020.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

12.05.2020.

Komentari

0

Podeli

Elektroprivreda BiH je saopštila da inženjeri izvode minerske radove na mestu temelja za budućih 15 turbina u blizini Mostara. Siemens Gamesa, Wind Power, HP Investing i Minersko su zaduženi za projekat. EPBiH u vetropark Podveležje ulaže 83 miliona evra.

JP Elektroprivreda BiH iz Bosne i Hercegovine objavilo je da su radovi na lokaciji njegove prve vetroelektrane nastavljeni nakon postavljanja transformatora od 110 kilovolti, a da bi on uskoro trebalo da se poveže na mrežu. Sistem će imati 15 turbina, koje Siemens Gamesa Renewable Energy SA doprema iz Danske. EPBiH je saopštio da očekuje da će vetropark Podveležje 1 biti završen u prvom kvartalu.

Wind Power A/S iz Danske je drugi glavni izvođač projekta nedaleko od Mostara. Lokalna firma HP Investing doo je podizvođač. Minersko doo iz Sarajeva je počelo minerske radove na temeljima za jedinice od po 3,2 megavata.

Siemens Gamesa, kojeg zastupa ćerka firma iz Hrvatske, i Wind Power imaju petogodišnji ugovor o održavanju pogona na nadmorskoj visini od 760 metara. Kablovska i mreža optičkih vlakana su postavljene ranije.

EPBiH ima tridesetogodišnju koncesiju za Podveležje, a Siemens Gamesa i Wind Power su sklopili sporazum o održavanju na pet godina

EPBiH računa da će vetropark Podveležje, koji ima kapacitet 48 megavata, godišnje proizvoditi 130 gigavat-sati električne energije. Naveo je da će izgradnja koštati ukupno 83 miliona evra, od čega je cena za turbine 69 miliona evra. Posao povezivanja na strujnu mrežu s kompanijom Elektroprenos-Elektroprijenos BiH ad, koja je pod kontrolom vlade, vredan je više od milion evra.

Javno preduzeće je uložilo skoro milion evra u sanaciju puteva u okolnim naseljima. EPBiH ima koncesiju na 30 godina. Nemačka razvojna banka KfW odobrila je pozajmicu od 65 miliona evra i donaciju od 400.000 evra za vetroelektranu Podveležje, a ostatak je iz sopstvenih sredstava. Miniranje je predviđeno da traje pet meseci.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Lorkovski: Uvođenje sistema za naplatu emisija je uslov da izvoznici struje u EU izbegnu porez na CO2

12. maj 2020. - Integracija tržišta i uvođenje sistema za trgovanje emisijama su uslovi da izvoznici struje u EU budu izuzeti od plaćanja poreza na ugljenik – CBAM-a

Tim kineskih istraživača razvio tehnologiju koja pretvara morsku vodu u vodonik

Kineski naučnici proizveli vodonik od morske vode bez desalinizacije

12. maj 2020. - Grupa kineskih naučnika uspela je da razvije tehnologiju za pretvaranje slane vode u vodonik bez prethodne desalinizacije

eps novi nadzorni odbor

Elektroprivreda Srbije dobila novi Nadzorni odbor: tri člana iz Norveške i četiri iz Srbije

12. maj 2020. - Uskoro bi trebalo da bude raspisan i konkurs za izbor generalnog direktora, najavila je Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike

Reciklaža solarnih panela

Na korak do tehnologije za potpunu reciklažu solarnih panela

12. maj 2020. - Ključno oružje u borbi za smanjenje emisija ugljenika ima svoj vek trajanja. Milijarde solarnih panela moraće da se zameni – šta raditi sa starima?