Električna energija

ENNA Next novi agregator na hrvatskom tržištu

hrvatska agregator enna next

Image by Janusz Walczak from Pixabay

Objavljeno

05.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma ENNA Next prošla je pretkvalifikaciju i postala aktivni učesnik balansiranja elektroenergetskog sistema Hrvatske, pod nadzorom Hrvatskog operatora prijenosnog sustava (HOPS).

Nakon što je prošle godine dobila dozvolu Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) za obavljanje usluge agregiranja, ENNA Next je sada uspešno prošla pretkvalifikaciju za pružanje pomoćnih usluga uravnoteženja elektroenergetskog sistema, uključujući automatsku (aFRR) i ručnu (mFRR) rezervu snage.

ENNA Next, koja je deo hrvatske kompanije ENNA grupa, kao agregator upravlja virtuelnom elektranom. Agregatori i virtuelne elektrane su novina koju je donela energetska tranzicija. Njihova uloga je da obezbede fleksibilnost u elektroenergetskom sistemu i tako pomognu da se varijabilni obnovljivi izvori energije lakše integrišu u taj sistem.

ENNA Next je saopštila da sa svojim portfeljem proizvođača i potrošača električne energije aktivno učestvuje u u održavanju ravnoteže u mreži

Za siguran i stabilan rad elektroenergetskog sistema neophodno je stalno održavati ravnotežu između proizvodnje i potrošnje električne energije. Ključni cilj je održavanje frekvencije mreže na 50 Hz, što osigurava pravilan rad svih priključenih uređaja, elektrana, postrojenja, industrijskih sistema, prenosne i distributivne infrastrukture, kao i domaćinstava.

ENNA Next je saopštila da sa svojim portfeljem proizvođača i potrošača električne energije, aktivno učestvuje u u održavanju ove ravnoteže. To radi, kako dodaje, tako što uključuje ili isključuje svoje proizvođače odnosno potrošače u određenom trenutku, zavisno od ravnoteže u sistemu.

ENNA Next doprinosi stabilnosti mreže mFRR i aFRR uslugama

ENNA Next doprinosi stabilnosti elektromreže mFRR i aFRR uslugama, a trenutno je i u procesu pretkvalifikacije tehničkih jedinica za dalje povećanje uključivanjem snage iz obnovljivih izvora – solarnih elektrana, vetroelektrana, biogasnih postrojenja i baterijskih sistema za skladištenje energije.

Automatska rezerva za obnovu frekvencije (aFRR) je sistem koji automatski prilagođava proizvodnju ili potrošnju energije unutar nekoliko minuta, zavisno od odstupanja frekvencije. Ova rezerva deluje stalno kako bi osigurala stabilnost mreže.

Ručna rezerva za obnovu frekvencije (mFRR) se aktivira ručno kada su potrebne veća prilagođavanja snage u sistemu. Ova rezerva omogućuje operatorima prenosnog sistema da ciljano intervenišu kako bi se osigurala ravnoteža.

Dodatni prihodi za učesnike virtuelne elektrane

ENNA Next kao agregator upravlja i virtuelnom elektranom koja kroz digitalnu platformu objedinjuje potrošače (industrijsko postrojenje, rashladne ili klima komore), kao i proizvođače električne energije (solarne elektrane, vetroelektrane, biogasna postrojenja, kogeneracijska postrojenja) i baterije, navela je firma.

Kroz stalnu komunikaciju s HOPS-om, ENNA Next optimizuje proizvodnju i potrošnju energije unutar virtuelne elektrane. Istovremeno, partnerima unutar te elektrane omogućuje dodatne prihode učestvovanjem na tržištu pomoćnih usluga.

Dozvole za obavljanje agregiranja u Hrvatskoj ima osam firmi: ENNA Next, NGEN, KOER, GEN-I, koji je nedavno svojoj virtuelnoj elektrani dodao najveći vetropark u zemlji, Nano Energies, IE-ENERGY, Duplico i Solaris pons.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

5. mart 2025. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj

severna makedonija stip vetropark alcaraz kalderon mickoski

Počela gradnja vetroparka Štip u Severnoj Makedoniji – najvećeg na Zapadnom Balkanu

5. mart 2025. - Položen je kamen temeljac za vetropark Štip snage 400 MW u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara

bih solar republika srpska rogatica Elektrohertz koncesija

Elektrohertz dobio koncesiju za gradnju solarne elektrane u Republici Srpskoj

5. mart 2025. - Krajem maja u BiH je započela gradnja najveće solarne elektrane snage 125 MW, a poslednja koja je zvanično otvorena je elektrana Stolac

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

5. mart 2025. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU