Električna energija

Energetsko planiranje u Srbiji od sada uz pomoć SEMS modela

energetsko-planiranje-Srbija-alat-za-energetsko-modeliranje-LDK

Slika: LDK Consultants

Objavljeno

27.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Realizacijom projekta „Razvoj kapaciteta energetskog planiranja“ poboljšani su kapaciteti Ministarstva rudarstva i energetike u domenu strateškog planiranja.

Tokom 26 meseci trajanja projekta (septembar 2017 – oktobar 2019), Ministarstvo je dobilo sofisticirani model za analizu i projekcije energetskog sistema i alat za određivanje prioritetnih projekata, istovremeno unapređujući svoje kapacitete za pripremu strateških dokumenata i korišćenje novorazvijenog modela i alata.

Projekat je sufinansiran sredstvima Evropske unije i Republike Srbije (EuropeAid/135625/IH/SER/RS), a realizovala ga je kompanija LDK Consultants SA u konzorcijumu sa Centrom za obnovljive izvore energije i uštede (CRES).

Razvijen Sistem energetskog modeliranja Srbije (SEMS)

Sistem energetskog modeliranja Srbije (SEMS), baziran na generatoru modela TIMES, predstavlja prvi kompleksan i sveobuhvatan model za energetsko planiranje, a dizajniran je i razvijen za obavljanje detaljne analize energetskog sistema Srbije u skladu sa pravnim tekovinama EU.

SEMS je baziran na generatoru modela TIMES koji se koristi u Grčkoj, Velikoj Britaniji, Španiji, Danskoj, Švedskoj, Finskoj, SAD

Model TIMES se primenjuje u celom svetu, uključujući Evropu (npr. u Grčkoj, Velikoj Britaniji, Španiji, Danskoj, Švedskoj, Finskoj, itd), u SAD i Africi (npr. Južnoafričkoj Republici). Ovaj model je prilagođen potrebama SEMS-a, s ciljem da pruži podršku Ministarstvu u obavljanju zadataka koji se tiču strateškog planiranja, kao i u pogledu predstojeće obaveze koja podrazumeva izradu integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP) u skladu sa nedavnim zahtevima Energetske zajednice.


Mirjana Filipović, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike

„Projekat Razvoj kapaciteta energetskog planiranja je značajan projekat u nizu uspešno realizovanih projekata iz IPA fondova koji će omogućiti značajne benefite u oblasti strateškog planiranja u energetici i predstojećim obavezama pripreme integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana, a u skladu sa zahtevima Energetske zajednice. Razvojem alata za modeliranje u oblasti energetike (Sistema energetskog modeliranja Srbije – SEMS-a), alata za prioritizaciju projekata i jačanjem kapaciteta energetskih kompanija i institucija za njihovu primenu, stvoreni su izuzetni preduslovi za pripremu energetskih projekcija i scenarija, prioritizaciju energetskih projekata, kao i za i sveukupno praćenje energetske politike u cilju donošenja politika i daljeg ispunjenja obaveza Republike Srbije na putu ka EU.“


Sproveden je opsežan program obuke i podizanja kapaciteta koji je trajao više od 35 dana, na kom je učestvovalo više od 40 polaznika iz svih energetskih kompanija u Srbiji i Mnistarstva, koji su stekli znanja da samostalno koriste SEMS i alat za određivanje prioriteta projekata. U okviru istog projekta, konsultant je razvio i alat za određivanje prioritetnih projekata baziran na metodologijama EU za analizu troškova i koristi i višekriterijumsku analizu u svrhu dobijanja liste prioritetnih projekata za svaki podsektor u energetskom sektoru.

Pripremljen prvi Godišnji izveštaj o Strategiji razvoja energetike i Programu ostvarivanja strategije

Osim toga, jedan od glavnih rezultata projekta bila je izrada prvog Godišnjeg izveštaja o Strategiji razvoja energetike i Programu ostvarivanja strategije Republike Srbije, nakon što su prethodno izrađene smernice u tu svrhu. U skladu sa Zakonom o energetici, Vlada Srbije ima obavezu da na godišnjem nivou podnosi sličan izveštaj nacionalnoj Skupštini na odobrenje i usvajanje.


Sofia Nikolakaki, konsultantska kuća LDK Consultants

„Uspešan i pre svega blagovremen završetak jednog takvog zanimljivog i zahtevnog projekta, ne bi bio moguć bez stalne podrške Ministarstva rudarstva i energetike i odlične saradnje sa energetskim kompanijama i agencijama u Srbiji.“


Proces izrade Godišnjeg izveštaja je podrazumevao prikupljanje statističkih i kvalitativnih podataka koje su obezbedili Ministarstvo rudarstva i energetike i glavne energetske kompanije i agencije u Srbiji. U nekim slučajevima je bilo neophodno da zainteresovane strane pruže pojašnjenja kao i validaciju dostavljenih podataka, s ciljem da se u izveštaju predstave precizni podaci u pogledu postignutog napretka u različitim energetskih podsektorima u Srbiji.

Ciljeve projekta ne bi bilo moguće postići bez formiranja Radne grupe, koju su činili predstavnici Ministarstva, energetskih kompanija i AERS-a

Naposletku, ciljeve projekta ne bi bilo moguće postići bez formiranja Radne grupe, koju su činili predstavnici Ministarstva, Elektroprivrede Srbije, Elektromreže Srbije (EMS), Srbijagasa, Transnafte, Naftne industrije Srbije (NIS) i Agencije za energetiku Republike Srbije (AERS). Efektivna saradnja između njenih članova, sa sastancima na gotovo mesečnom nivou tokom celog trajanja projekta, kao i dobro utvrđene obaveze, koje su podrazumevale i dostavljanje podataka o energetskom sektoru za sve projektne aktivnosti, te analizu i odobrenje projektnih rezultata, bile su ključne za uspešan završetak projekta i za njegovu održivost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

27. decembar 2019. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

27. decembar 2019. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

27. decembar 2019. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

27. decembar 2019. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama