Realizacijom projekta „Razvoj kapaciteta energetskog planiranja“ poboljšani su kapaciteti Ministarstva rudarstva i energetike u domenu strateškog planiranja.
Tokom 26 meseci trajanja projekta (septembar 2017 – oktobar 2019), Ministarstvo je dobilo sofisticirani model za analizu i projekcije energetskog sistema i alat za određivanje prioritetnih projekata, istovremeno unapređujući svoje kapacitete za pripremu strateških dokumenata i korišćenje novorazvijenog modela i alata.
Projekat je sufinansiran sredstvima Evropske unije i Republike Srbije (EuropeAid/135625/IH/SER/RS), a realizovala ga je kompanija LDK Consultants SA u konzorcijumu sa Centrom za obnovljive izvore energije i uštede (CRES).
Razvijen Sistem energetskog modeliranja Srbije (SEMS)
Sistem energetskog modeliranja Srbije (SEMS), baziran na generatoru modela TIMES, predstavlja prvi kompleksan i sveobuhvatan model za energetsko planiranje, a dizajniran je i razvijen za obavljanje detaljne analize energetskog sistema Srbije u skladu sa pravnim tekovinama EU.
SEMS je baziran na generatoru modela TIMES koji se koristi u Grčkoj, Velikoj Britaniji, Španiji, Danskoj, Švedskoj, Finskoj, SAD
Model TIMES se primenjuje u celom svetu, uključujući Evropu (npr. u Grčkoj, Velikoj Britaniji, Španiji, Danskoj, Švedskoj, Finskoj, itd), u SAD i Africi (npr. Južnoafričkoj Republici). Ovaj model je prilagođen potrebama SEMS-a, s ciljem da pruži podršku Ministarstvu u obavljanju zadataka koji se tiču strateškog planiranja, kao i u pogledu predstojeće obaveze koja podrazumeva izradu integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP) u skladu sa nedavnim zahtevima Energetske zajednice.
Mirjana Filipović, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike
„Projekat Razvoj kapaciteta energetskog planiranja je značajan projekat u nizu uspešno realizovanih projekata iz IPA fondova koji će omogućiti značajne benefite u oblasti strateškog planiranja u energetici i predstojećim obavezama pripreme integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana, a u skladu sa zahtevima Energetske zajednice. Razvojem alata za modeliranje u oblasti energetike (Sistema energetskog modeliranja Srbije – SEMS-a), alata za prioritizaciju projekata i jačanjem kapaciteta energetskih kompanija i institucija za njihovu primenu, stvoreni su izuzetni preduslovi za pripremu energetskih projekcija i scenarija, prioritizaciju energetskih projekata, kao i za i sveukupno praćenje energetske politike u cilju donošenja politika i daljeg ispunjenja obaveza Republike Srbije na putu ka EU.“
Sproveden je opsežan program obuke i podizanja kapaciteta koji je trajao više od 35 dana, na kom je učestvovalo više od 40 polaznika iz svih energetskih kompanija u Srbiji i Mnistarstva, koji su stekli znanja da samostalno koriste SEMS i alat za određivanje prioriteta projekata. U okviru istog projekta, konsultant je razvio i alat za određivanje prioritetnih projekata baziran na metodologijama EU za analizu troškova i koristi i višekriterijumsku analizu u svrhu dobijanja liste prioritetnih projekata za svaki podsektor u energetskom sektoru.
Pripremljen prvi Godišnji izveštaj o Strategiji razvoja energetike i Programu ostvarivanja strategije
Osim toga, jedan od glavnih rezultata projekta bila je izrada prvog Godišnjeg izveštaja o Strategiji razvoja energetike i Programu ostvarivanja strategije Republike Srbije, nakon što su prethodno izrađene smernice u tu svrhu. U skladu sa Zakonom o energetici, Vlada Srbije ima obavezu da na godišnjem nivou podnosi sličan izveštaj nacionalnoj Skupštini na odobrenje i usvajanje.
Sofia Nikolakaki, konsultantska kuća LDK Consultants
„Uspešan i pre svega blagovremen završetak jednog takvog zanimljivog i zahtevnog projekta, ne bi bio moguć bez stalne podrške Ministarstva rudarstva i energetike i odlične saradnje sa energetskim kompanijama i agencijama u Srbiji.“
Proces izrade Godišnjeg izveštaja je podrazumevao prikupljanje statističkih i kvalitativnih podataka koje su obezbedili Ministarstvo rudarstva i energetike i glavne energetske kompanije i agencije u Srbiji. U nekim slučajevima je bilo neophodno da zainteresovane strane pruže pojašnjenja kao i validaciju dostavljenih podataka, s ciljem da se u izveštaju predstave precizni podaci u pogledu postignutog napretka u različitim energetskih podsektorima u Srbiji.
Ciljeve projekta ne bi bilo moguće postići bez formiranja Radne grupe, koju su činili predstavnici Ministarstva, energetskih kompanija i AERS-a
Naposletku, ciljeve projekta ne bi bilo moguće postići bez formiranja Radne grupe, koju su činili predstavnici Ministarstva, Elektroprivrede Srbije, Elektromreže Srbije (EMS), Srbijagasa, Transnafte, Naftne industrije Srbije (NIS) i Agencije za energetiku Republike Srbije (AERS). Efektivna saradnja između njenih članova, sa sastancima na gotovo mesečnom nivou tokom celog trajanja projekta, kao i dobro utvrđene obaveze, koje su podrazumevale i dostavljanje podataka o energetskom sektoru za sve projektne aktivnosti, te analizu i odobrenje projektnih rezultata, bile su ključne za uspešan završetak projekta i za njegovu održivost.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.