Električna energija

Energetska zajednica započela posredovanje u sporu između države i HE Energji Ashta

Energetska zajednica zapocela posredovanje u sporu izmedju drzave i HE Energji Ashta

Slika: Energji Ashta

Objavljeno

26.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Centar za rešavanje sporova i pregovaranje Sekretarijata Energetske zajednice organizovao je prve sastanke sa strankama i ostalim entitetima uključenim u spor u vezi sa balansiranjem u albanskom hidrosektoru, saopštila je Energetska zajednica.

Stranke u sporu su Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku Albanije i Hidroelektrana (HE) Energji Ashta, koja je u vlasništvu privatnih kompanija Verbund i EVN.

Spor se pojavio između kompanije KESH, najvećeg proizvođača električne energije u Albaniji, i HE Energji Ashta, a uključuje i druge albanske državne aktere: albanskog energetskog regulatora ERE, albanskog Operatora distributivnog sistema OSHEE i albanskog Operatora prenosnog sistema za električnu energiju OST, navodi se u saopštenju Sekretarijata.

Spor između privatnog i državnog preduzeća je privukao pažnju Energetske zajednice prošle godine.

Dirk Buschle, zamenik direktora Sekretarijata i šef pravnog sektora, imenovan je za posrednika, a u radu mu pomažu mu Rozeta Karova i Arben Kllokoqi.

Centar za rešavanje sporova i pregovaranje Sekretarijata Energetske zajednice osnovan je 2016. godine kao odgovor na problem nepostojanja opcija za rešavanje sporova u energetici, a koje su u skladu sa potrebama nacionalnih vlasti i zainteresovanih strana.

Zajedničko ulaganje Verbunda i EVN-a

HE Energji Ashta, zajedničko ulaganje austrijskih energetskih kompanija Verbund i EVN, je investicija u koju je uloženo 200 miliona evra. Proizvodnju električne energije elektrana je započela u junu 2012. godine, dok je ugovor o koncesiji sa Vladom Republike Albanije potpisan na 35 godina. Na kraju ovog perioda HE Energji Ashta će biti predata na upravljanje Republici Albaniji.

Ova protočna hidroelektrana se nalazi na severu Albanije na reci Drim i ima instaliran kapacitet od 53 MW i godišnju proizvodnju od 242 GWh. Elektrana se sastoji od

Proizvedena električna energija se isporučuje državnoj elektroprivredi KESH, a sporazum o otkupu električne energije je potpisan na 15 godina.

Većinski vlasnik Verbunda i EVN-a je austrijska država. Verbund je najveći proizvođač električne energije u ovoj zemlji, dok je EVN druga elektroprivreda po veličini.

Pre nedelju dana rumunska elektroprivreda Hidroelektrika najavila je nameru da potpiše sporazum o saradnji sa Verbundom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

26. septembar 2018. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

26. septembar 2018. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

26. septembar 2018. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

26. septembar 2018. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom