Električna energija

Energetska zajednica dobila žalbu protiv Albanije zbog gradnje hidroelektrana Kalivac i Pocem

Energetska-zajednica-zalba-protiv-Albanije-hidroelektrane-Kalivac-Pocem

Slika: Riverwatch

Objavljeno

27.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Organizacije civilnog društva EcoAlbania, Riverwatch i EuroNatur poslale su žalbu Energetskoj zajednici (EnZ) protiv Vlade Albanije zbog procedura u vezi sa projektima gradnje hidroelektrana (HE) Kalivac i Pocem. Organizacije, koje su pokrenule kampanju za zaštitu reke Vjosa, zabrinute su da procedure za dve HE nisu u skladu sa pravilima EnZ.

Ovo je prvi put, kako je saopštio Riverwatch, da je EnZ dobila žalbu protiv albanske vlade u vezi sa hidroenergetskim projektima.

Žalba se odnosi na kršenje EU Direktive o proceni uticaja na životnu sredinu (EIA) u vezi sa hidroenergetskim projektima Kalivac i Pocem. Direktiva EIA je sastavni deo regulatornog okvira EnZ.

Osim toga, kako se navodi, i kompanija, koja je investitor, i javne institucije nisu ispoštovale zahtev da se održe javne konsultacije.

Žalba naglašava očigledna kršenja pravila Energetske zajednice, naveo je Riverwatch.

Olsi Nika, iz organizacije EcoAlbanija, izjavila je da je ovo još jedan korak u njihovoj dugoj borbi protiv hidroenergetskih projekata na reci Vjosa.

Uvereni smo da albanska vlada krši ne samo albanski zakon nego i obaveze koje je preuzela prema EnZ, rekla je ona i dodala da dve HE nisu ni ekonomski održive, jer su socijalni i ekološki troškovi podcenjeni.

Ulrich Eichelmann, iz organizacije Riverwatch, očekuje da će EnZ u narednih šest meseci pokrenuti postupak protiv Albanije zbog kršenja propisa. On se nada i da će ovi hidroenergetski projekti biti zaustavljeni.

Investitor u HE Kalivac, koja je procenjena na 125 miliona evra, je konzorcijum Ayen-Alb, koji čine albanska firma Fusha i turska Ayen energi, dok će HE Pocem, koja je procenjena na 160 miliona evra, graditi turske firme Ayen Enerji Sirketi Anonymous i Cinar-San Hafriyat Nakliyat Turizm Insaat San Ve Tic, navele su u žalbi tri organizacije civilnog društva.

Inače, kampanja „Spasimo plavo srce Evrope„, kako je saopšteno, ima za cilj da zaštiti najvrednije reke na Balkanu od najavljenog cunamija koji predstavlja gradnja oko 2.800 hidroelektrana.

Pre nekoliko dana zemlje Zapadnog Balkana, u Podgorici još jednom su u zajedničkoj deklaraciji potvrdile svoju posvećenost dekarbonizaciji, obnovljivim izvorima energije (OIE) i energetskoj efikasnost.

Međutim, na istom sastanku, Johannes Hahn, evropski komesar za pregovore o proširenju i susedsku politiku, upozorio je zemlje regiona da izgradnja HE mora biti u skladu sa principima održivog razvoja i budućim EU obavezama tih država.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

27. februar 2019. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

27. februar 2019. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

27. februar 2019. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

27. februar 2019. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta