Životna sredina

Energetska zajednica: U 2018. započeti izradu integrisanih nacionalnih energetskih i klimatskih planova

Energetska zajednica: U 2018. zapoceti izradu integrisanih nacionalnih energetskih i klimatskih planova

Photo: Energetska zajednica

Objavljeno

15.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Članice Energetske zajednice (EZ) trebalo bi da započnu pripremu nacionalnih integrisanih energetskih i klimatskih planova u 2018. godini i da ih dovrše što je pre moguće, navodi se u preporuci Evropske komisije za razvoj integrisanih nacionalnih energetskih i klimatskih planova koju su usvojile članice EZ.

Preporuka ima za cilj da podstakne članice EZ da započnu pripremu integrisanih planova, a ujedno je njenim usvajanjem promenjeno ime Grupe za klimatsku akciju EZ u Odbor za energetiku i klimu.

U Preporuci se navodi da bi članice EZ trebalo da pripreme analitičke, institucionalne i regulatorne preduslove za usvajanje integrisanih planova za period 2021-2030.

„Cilj ovih planova je da pojednostave višestruke obaveze za nadgledanje i izveštavanje o klimatskim uslovima i energetici, smanje administrativni teret i povećaju transparentnost za sve učesnike u sektoru energetike, i istovremeno podstiču sigurnost investitora. Građani i preduzeća su pozvani da učestvuju u pripremi planova kako bi se osiguralo da se čuje i njihov glas“, navodi se u saopštenju Energetske zajednice.

Zajednički nacionalni energetski i klimatski planovi moraju da se odnosei na pet dimenzija Energetske unije, utvrđene u saopštenju Evropske komisije od 25. februara 2015. godine. Ugovorne strane će definisati ciljeve za svaku dimenziju Energetske unije, koja je zasnovana na pet stubova: sigurnost, solidarnost i poverenje; potpuno integrisano unutrašnje tržište energije; energetska efikasnost; dekarbonizacija ekonomije i istraživanje, inovacija i konkurentnost.

Za svaki cilj, planovi treba da sadrže opis politika i planiranih mera za ispunjavanje ciljeva.

Regionalni pristup

Članice moraju osigurati sveobuhvatno učešće javnosti u pripremi nacionalnih planova i shodno tome obaveštavati Sekretarijat.

„Nacionalni planovi članica bi trebalo da se dopunjavaju i, gde god je to moguće, da jačaju jedni druge, koristeći nacionalne snage za rešavanje regionalnih izazova na najsigurniji i najisplativiji način. Koordinacija nacionalnih politika mora takođe da spreči negativne podsticaje, da omogući iskorišćenje sinergija i da ublaži nedoslednosti između nacionalnih politika članica. Nacionalni planovi će zato morati da sadrže i procenu uticaja predviđenih ciljeva i politika na druge članice, i kako ojačati saradnju“, navodi se u Preporuci.

Sekretarijat Energetske zajednice će podržati članice u ovom procesu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

15. januar 2018. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

15. januar 2018. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

15. januar 2018. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

15. januar 2018. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom