OIE

Energetska zadruga u Briselu beskućnicima omogućava tuširanje, pranje veša

Energetska zadruga u Briselu omogucila obnovljivu elektricnu energiju organizaciji koja pomaze beskucnicima

Foto: Brupower

Objavljeno

06.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Organizacija za pomoć beskućnicima DoucheFLUX u Briselu imaće niži račun za struju zahvaljujući solarnim panelima na krovu njene zgrade koje je postavila energetska zadruga brupower. Ovo je samo jedan od primera značaja energetskih zadruga, koje očekuju podsticaje od nove Evropske komisije za njihov razvoj.

Smeštena u opštini Anderleht u Briselu, organizacija DoucheFLUX pruža osnovne usluge, uključujući socijalnu i pravnu pomoć, beskućnicima i ljudima koji žive u lošim uslovima. Između ostalog, omogućila je besplatan topao tuš i pranje odeće ljudima koji nemaju svoj dom.

Za zagrevanje vode i pranje veša je potrebno mnogo energije. Ovde na scenu stupa brupower, energetska zadruga osnovana 2022. godine, koja je okupila preko 300 građana Brisela. Prvi poduhvat joj je bio postavljanje solarnih panela na krov zgrade u kojoj je smešten DoucheFLUX, početkom ove godine.

Zahvaljujući krovnoj solarnoj elektrani od 21 kilovata, DoucheFLUX  će ostvariti uštedu od 20 do 25 odsto na računima za struju, rekao je Lionel Delšambr, predsednik odbora zadruge brupower.

DoucheFLUX svoj višak proizvedene električne energije isporučuje u mrežu i nju koriste dve susedne kuće, članice zadruge.

Brupower planira razvoj još 40 solarnih projekata u Briselu

Brupower takođe sarađuje sa Opštinom Sen Žil, gde je u toku postavljanje 550 solarnih panela na pet javnih zgrada. U planu ima razvoj još 40 drugih solarnih projekata širom Brisela.

Svaki građanin Brisela može postati član zadruge uz minimalnu investiciju od 50 evra, a kao akcionar postaje suvlasnik svih brupowerovih objekata. Građani koji se pridruže zadruzi imaju mogućnost potpisivanja ugovora o deljenju energije. Omogućava im da kupuju struju iz brupowerovih solarnih panela.

Članstvo u zadruzi brupower može da uštedi prosečnom građaninu Brisela između 50 i 100 evra godišnje

Kada solarni paneli ne proizvode energiju, građani i dalje mogu da dobijaju energiju od svog redovnog snabdevača. Brupower procenjuje da bi članstvo u zadruzi moglo da uštedi prosečnom građaninu između 50 i 100 evra godišnje.

„Ovo je sistem sa dva računa, što znači da možete ostati kod svog snabdevača i bez obzira na to potpisati ugovor sa nama“, objasnio je za portal The Brussels Times Stanislas d’Erbemon, član odbora zadruge.

Ističe da zadruga pokriva deo potrošnje, dok ostatak pokriva glavni snabdevač. „Vaš snabdevač ne može da vam zabrani potpisivanje ovog ugovora, niti mi zapravo možemo da vas sprečimo da potpišete ugovor sa bilo kojim drugim snabdevačem“, naglasio je D’Erbemon.

Primena koncepta energetskih zajednica i dalje neujednačena

Kroz paket Čista energija za sve Evropljane (CEP), usvojen 2019. godine, Evropska unija je u svoju legislativu uvela koncept energetskih zajednica. Od tada je zakonodavni okvir za energetske zajednice dodatno ojačano novim ili revidiranim propisima.

Energetske zadruge su način da se građani udruže i zajednički proizvode energiju, da troše koliko im treba, a da viškove plasiraju na tržište. Osim toga, one omogućavaju građanima da doprinose procesu energetske tranzicije, kroz demokratizaciju i decentralizaciju energetike.

EU je pravne okvire za energetske zajednice građana (CEC-ove) i zajednice obnovljive energije (REC-ove) utvrdila Direktivom 2019/944 o unutrašnjem tržištu električne energije (IMED) odnosno Direktivom 2018/2001 o obnovljivoj energiji (RED 2)

Ipak, iako su članice još pre dve godine morale da prenesu navedene propise u svoje nacionalno zakonodavstvo, primena je i dalje neujednačena.

Zagovornici ovog pristupa veruju da će nova komisija učiniti više da uvede energetske zajednice u svakodnevicu i polažu nade u novi Paket građanske energije – čiji je razvoj poveren novom komesaru za energiju, Danu Jergensenu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EPS termoelektranu na ugalj Kostolac B3 CMEC

EPS preuzeo termoelektranu na ugalj Kostolac B3 od izvođača

6. decembar 2024. - Nakon sedam godina izgradnje, kineski izvođač CMEC je Elektroprivredi Srbije predao blok B3 u okviru termoenergetskog kompleksa Kostolac

ministarski savet energetska zajednica bec

BiH i Crna Gora traže odlaganje primene prekogranične takse CBAM

6. decembar 2024. - Bosna i Hercegovina i Crna Gora zatražile su na Ministarskom savetu Energetske zajednice odlaganje primene prekogranične takse na CO2

te ugljevik rudnik termoelektrana ugalj

TE Ugljevik ponovo radi, ali i dalje nedostaje uglja

6. decembar 2024. - Dok zaposleni strahuju za svoja radna mesta, rukovodstvo državne elektroprivrede obećava velika ulaganja u Ugljevik

Globalna deklaracija usestostruciti mogucnost skladistenja energije

Globalna deklaracija – ušestostručiti mogućnost skladištenja energije

6. decembar 2024. - Na samitu COP29 je lansiran dokument u kojem se poziva na povećanje mogućnosti odnosno kapaciteta za skladištenje energije na 1,5 teravata