Energetska kriza

Energetska kriza donosi nove investicije u ugalj u BiH i Srbiji

ugalj-investicije

Foto: _Alicja_from Pixabay

Objavljeno

22.08.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.08.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Energetska kriza i nastojanje Evrope da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa doveli su do oživljavanja proizvodnje električne energije iz uglja, a samim tim i do usporavanja procesa dekarbonizacije. Ovakvi trendovi, po svemu sudeći ne zaobilaze ni region Balkana, što se i vidi iz najnovijih najava investicija u Republici Srpskoj i Srbiji.

U Republici Srpskoj, češka kompanija Witkowitz zainteresovana je za ulaganje u izgradnju zamenskog bloka instalisane snage 350 MW u termoelektrani Gacko, kao i u modernizaciju njenog rada, a procenjena vrednost investicije je 521 milion evra.

Dalje aktivnosti u pravcu realizacije ovog projekta očekuju se nakon potpisivanja memoranduma o saradnji između Vlade Republike Srpske i češke kompanije, saopšteno je posle sastanka državnih zvaničnika sa češkim privrednicima, javili su lokalni mediji.

Projekat vredan 521 milion evra najavljen je nakon sastanka sa češkom kompanijom

Pre nekoliko godina, Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, izjavio je da se planira izgradnja drugog bloka u termoelektrani Gacko, kao i da se na tom projektu sarađuje sa partnerima iz Kine.

U Srbiji je u planu proširenje podvodne eksploatacije lignita u Kovinu

Istovremeno, u Srbiji se planira proširenje ugljenokopa u opštini Kovin, u kojem se ugalj vadi iz Dunava metodom podvodne eksploatacije.

Novi podvodni kop bi imao godišnji kapacitet od 3 miliona tona lignita

Firma Energetski Kompleks iz Beograda podnela je zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu ovog projekta, čiji bi godišnji kapacitet bio preko 3 miliona tona lignita. Životni vek ovog rudnika bi bio 42 godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

22. avgust 2022. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

22. avgust 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

22. avgust 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

22. avgust 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW