OIE

Enel: Energetska kriza u Rumuniji zahvatiće sektor obnovljivih izvora

Photo: Pixabay

Objavljeno

03.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Energetska kriza u Rumuniji uskoro će zahvatiti sektor obnovljivih izvora, izjavio je Georgios Stasis, generalni direktor kompanije Enel Rumunija. On je upozorio da se novo tržište električne energije u Rumuniji suočava sa prvim velikim izazovom.

“Cene su na najvišem nivou u poslednjih nekoliko decenija, sistem je na granici funkcionisanja, a neki dobavljači jednostrano raskidaju ugovore da bi profitirali od rekordnih cena, ostavljajući klijente bez energije uprkos potpisanim ugovorima”, rekao je Stasis za portal News.ro.

Prema njegovim rečima, dugoročno planiranje na energetskom tržištu treba da se isplati, a ne špekulativno ponašanje i neodgovornost. Konkurentno tržište može da pruži najbolje rezultate samo ako se poštuju ugovorene obaveze.

Stasis je rekao da se vetar pokazao kao pouzdan izvor energije, koji je pomogao da se pokriju skokovi u potrošnji energije i ostvario povoljan uticaj na cene na tržištu. Ali proizvođači vetroenergije našli su se u veoma teškoj situaciji zbog promena u sistemu podrške za obnovljive izvore energije.

Cena električne energije na rumunskoj berzi  dostigla je prošle sedmice 650 novih leja, ili 144 evra, po MWh. Ovo je skoro tri puta više u odnosu na isti period prethodne godine.

Rumunija se suočava sa energetskom krizom od početka 2017, nakon što je domaća potrošnja dostigla rekordne visine zbog izuzetno hladnog vremena. Istovremeno, nizak vodostaj Dunava smanjio je proizvodnju iz dve najveće rumunske hidroelektrane.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Benzin iz vazduha

Benzin iz vazduha

3. februar 2017. - Nova tehnologija kombinuje direktno hvatanje CO2 iz vazduha sa sintezom goriva koje se može koristiti bez izmene postojećih motora.

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

3. februar 2017. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

3. februar 2017. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

3. februar 2017. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.