Elektromreža Srbije (EMS) dobila je od Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) donaciju od 12,8 miliona evra za sekciju 3 Transbalkanskog koridora. Sekcija 3 se odnosi na dvostruki dalekovod Obrenovac-Bajina Bašta.
Ugovor o dodeli investicionih sredstava u vrednosti od 12,8 miliona evra za Transbalkanski koridor potpisali su Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike, Jadranka Joksimović, ministarka za evropske integracije, Jelena Matejić, direktorka EMS-a i Rudiger Hartman, direktor Kancelarije nemačke KfW banke u Srbiji, saopštila je Vlada Srbije.
Transbalkanski koridor za električnu energiju ima regionalni i evropski značaj jer povezuje tržišta Rumunije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Italije, zahvaljujući podmorskom kablu.
Ukupna vrednost izgradnje Koridora u Srbiji je 157 miliona evra, a ukupna dužina 321 kilometar. Dosad je završena sekcija 1 od Pančeva do rumunskog grada Resita, a u izgradnji je sekcija 2 od Kragujevca do Kraljeva.
Investicija u sekciju 3 Tranbalkanskog koridora iznosi 58,95 miliona evra
Vrednost investicije u sekciju 3 Tranbalkanskog koridora, koja je duga 109 kilometara, iznosi 58,95 miliona evra. Novac je obezbeđen preko zajma KfW-a u iznosu od 40 miliona evra i granta Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) u iznosu od 12,8 miliona evra, dok je preostalih 6,15 miliona evra stiglo preko tehničke pomoći WBIF-a i iz sredstava EMS-a.
Jelena Matejić, direktorka EMS-a, izjavila je da je potpisivanje ugovora za izgradnju najmodernijeg viskonaponskog dalekovoda od Obrenovca do Bajine Bašte i podizanje naponskog nivoa u TS Bajina Bašta veliki korak u daljoj realizaciji Transbalkanskog koridora. Ovo je, kako je istakla, i korak bliže tome da Srbija postane ključno energetsko čvorište ovog dela Evrope.
Transbalkanski koridor znači stabilnost na tržištu električne energije ne samo u Srbiji, već i u regionu
Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike, rekla je da ostaje da se izgradi još jedna deonica, od Bajine Bašte do granice sa Crnom Gorom i granice sa Bosnom i Hercegovinom.
Transbalkanski koridor znači stabilnost na tržištu električne energije ne samo u Srbiji, već i u regionu, Rumuniji, Crnoj Gori, Italiji, dodala je ona, i anvela da je cilj Srbije da bude tranzitni koridor i u energetici, kao u saobraćaju.
Kroz Investicioni fond za Zapadni Balkan Srbija dobila 220 miliona evra
Yngve Engstrom, šef Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije, istakao je da je dosad kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan, koji kombinuje finansiranje zemalja članica, Evropske unije i međunarodnih banaka, uloženo približno 220 miliona evra u Srbiju.
Ukupna ulaganja kroz ovaj mehanizam u regionu iznose više od 5,5 milijardi evra u oblasti saobraćaja, energetike, zaštite životne sredine i digitalne infrastrukture, dodao je on.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.