OIE

Elektroprivreda Republike Srpske dobila koncesije za izgradnju i korišćenje HE Foča i Paunci

Foto: GordanaVG/cropped/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode

Objavljeno

25.01.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.01.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Republike Srpske dodelila je koncesije za izgradnju i korišćenje hidroelektrana (HE) Foča i Paunci na reci Drini Elektroprivredi Republike Srpske (ERS). Republika Srpska i Srbija planiraju zajedničku izgradnju dve hidroelektrane ukupne instalisane snage između 90 MW i 95 MW i procenjene vrednosti oko 200 miliona evra.

Vlada Republike Srpske donela je Rešenje o dodeli koncesije za izgradnju i korišćenje HE Foča i Rešenje o davanju saglasnosti na Ugovor o koncesiji za izgradnju i korišćenje HE Foča, kao i Rešenje o dodeli koncesije za izgradnju i korišćenje HE Paunci i Rešenje o davanju saglasnosti na Ugovor o koncesiji za izgradnju i korišćenje HE Paunci, navodi se u saopštenju vlade.

Obe koncesije se dodeljuju Elektroprivredi Republike Srpske (ERS) na period od 50 godina, računajući od dana zaključivanja ugovora o koncesiji. Koncesionar je dužan da pre zaključenja ugovora o koncesiji uplati u korist Budžeta Republike Srpske jednokratnu naknadu za ustupljeno pravo u iznosu od 1.163.718,85 KM (oko 594.000 evra) za HE Foča i 1.232.172,90 KM (oko 629.000 evra) za HE Paunci.

Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Milorad Dodik ranije je izjavio da za izgradnju HE Foča i Paunci neće biti potrebna saglasnost na nivou BiH jer Drina na tim mestima nije granica između BiH i Srbije, već protiče kroz Republiku Srpsku, navodi agencija Srna, kako prenosi Blic.

Predviđeno da ERS i EPS zajednički razvijaju HE Foča i Paunci

Prilikom potpisivanja memoranduma o zajedničkoj izgradnji HE Foča i Paunci između Vlada RS i Srbije, ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić izjavio je da memorandum predviđa da projekat na gornjem toku reke Drine zajednički razvijaju ERS i Elektroprivreda Srbije (EPS).

Predviđeno je da HE Foča ima instalisanu snagu od 44,15 MW i prosečnu godišnju proizvodnju od 175,9 GWh električne energije, a HE Paunci instalisanu snagu od 43,21 MW i prosečnu godišnju proizvodnju od 166,9 GWh.

Republika Srpska planira i izgradnju HE Buk Bijela na gornjem toku reke Drine, ukupne snage 93 MW. I za izgradnju HE Buk Bijela Vlada RS je dodelila koncesiju na period od 50 godina ERS-u.

Protiv ekoloških dozvola za projekte hidroelektrana Buk Bijela i Foča, Arhus centar Sarajevo je krajem jula 2018. godine podneo dve tužbe Okružnom sudu u Banjaluci.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

25. januar 2019. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

25. januar 2019. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

25. januar 2019. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

25. januar 2019. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima