OIE

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Foto: cjy500 from Pixabay

Objavljeno

17.01.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.01.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda BiH pripremila je prethodnu procenu uticaja na životnu sredinu za gradnju vetroelektrane Bitovnja snage 90 MW u opštini Konjic. Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja desetak kilometara severno od Konjica na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara.

Federalno ministarstvo okoliša i turizma stavilo je na uvid Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na okoliš za projekat izgradnje Vjetroelektrane Bitovnja koji je izradila konsultantska kuća Ceteor.

Zainteresovana javnost svoje primedbe može da pošalje u roku od 30 dana. Posle toga Ministarstvo će odlučiti da li je za elektranu potrebno uraditi procenu uticaja na životnu sredinu ili ne.

Lokacija planirana za izgradnju VE Bitovnja smeštena je na nenaseljenom području planine Bitovnje te se ne očekuju direktni uticaji na stanovništvo, navodi se u zahtevu. Najbliže naseljeno mjesto je Gobelovina, udaljeno 3,2 kilometra južno od te lokacije i broji 45 stanovnika.

Broj vetroturbina smanjen sa 25 na 15

U široj zoni oko lokacije planiranog vetrparka, kako se dodaje, nalazi se 16 naseljenih mesta sa ukupno 2.638 stanovnika koji bi potencijalno mogli biti pod indirektnim uticajem izgradnje elektrane.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih lokacija
Lokacija VE Bitovnja

EPBiH je naveo da je prethodno sprovedenim studijama izvodljivosti i analizama utvrđeno da je lokacija podobna za postavljanje do 25 vetroturbina, pri čemu je prvobitno razmatrana pojedinična snaga do 3 MW. Međutim, na tržištu su danas raspoloživi vetroagregati većih snaga, pa je njihov raspored optimiziran na način da su određene lokacije za instaliranje do 15 vetroagregata.

Prema navodima Prostornog plana Hercegovačko-neretvanskog kantona na ovom području postoji potencijal za izgradnju vetroelektrana na osam lokacija ukupne snage 240 MW. Elektroprivreda BiH (EPBiH) je prošle godine, posle nekoliko godina pauze, nastavila razvoj vetroparka Bitovnja. Kompanija je tokom 2024. održavala sastanake i razgovore sa lokalnim stanovništvom kako bi predstavila svoje planove i čula njihovo mišljenje.

Opština podržava projekat

Sredinom decembra prošle godine generalni direktor Sanel Buljubašić i izvršni direktori za proizvodnju, kapitalne investicije i pravne poslove i ljudske resurse, razgovarali su sa gradonačelnikom Konjica Osmanom Ćatićem.

Dve strane pokazale su obostrani interes za realizaciju projekta, posebno imajući u vidu da je EPBiH opredeljena da do 2050. prestane da koristi ugalj za proizvodnju energije, izjavio je Buljubašić.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija azerbejdzan gasna elektrana memorandum eps srbijagas bajatovic zivkovic

Srbija sa Azerbejdžanom potpisuje memorandum o gasnoj elektrani 

17. januar 2025. - Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa delegacijom iz Azerbejdžana

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

17. januar 2025. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

Gasovod TAP ispituje mogucnost umesavanja vodonika

Gasovod TAP ispituje mogućnost umešavanja vodonika

17. januar 2025. - TAP je angažovao firmu Penspen da proceni izvodljivost umešavanja vodonika u postojeću gasnu infrastrukturu

Nuklearni startap newcleo napredne modularne reaktore Slovackoj

Nuklearni startap newcleo planira napredne modularne reaktore u Slovačkoj

17. januar 2025. - Newcleo je sa slovačkim kompanijama dogovorio izgradnju sistema sa do četiri napredna modularna reaktora, uz razvoj njegove tehnologije