Električna energija

EMS će izdavati garancije porekla električne energije

EMS ce izdavati garancije porekla elektricne energije

Photo: Pixabay

Objavljeno

17.11.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

17.11.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Elektromreža Srbije (EMS) bi do kraja godine trebalo da počne izdavanje garancija porekla, koje sadrže informacije o izvorima električne energije. EMS bi, takođe, trebalo da postane i jedan od evropskih operatora prenosnog sistema, koji u skladu sa EU propisima objavljuju 100 odsto ključnih tržišnih podataka na platformi za transparentnost EMFIP.

Ove aktivnosti će, prema rečima Marka Jankovića, direktora Direkcije za tržište električne energije Elektromreže Srbije (EMS), biti sledeći korak u razvoju tržišta električne energije u Srbiji.

Kao glavne pokretače tog razvoja on je naveo sprovođenje preostalih obaveza propisanih Zakonom o energetici i Ugovorom o osnivanju Energetske zajednice, usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim mrežnim pravilima i primenu najbolje evropske prakse, čime bi se zaokružio tržišni model u Srbiji i obezbedila spajanje sa evropskim tržištem.

“EMS bi do kraja godine trebalo da počne izdavanje garancije porekla električne energije. Taj sertifikat je dokaz o izvorima proizvedene struje odnosno informacija da li je energija proizvedena iz obnovljivih ili konvencionalnih izvora. Kompanija planira i da pristupi AIB, evropskoj asocijaciji tela koja se bave izdavanjem ovih garancija. Do kraja godine očekujemo da EMS bude u grupi EU operatora, koji u skladu sa EU propisima objavljuju 100 odsto ključnih tržišnih podataka na ‘Electricity Market Fundamental Information Platform’ (EMFIP). Na toj platform možete naći podatke o svim ispadima elektrana, sve informacije za ono što dolazi u bliskoj budućnosti i retrospektiva zašto se nešto desilo”, objasnio je on na 5. konferenciji Regionalno tržište električne energije, u organizaciji Balkanmagazina.

Kao dodatne obaveze u ovom delu, on je naveo i uvođenje pametnih brojila na distributionom nivou, tržišta sistemskih usluga, tržišnog mehanizma za izbor garantovanog snabdevača, kao i razvoj tržišta krajnih kupaca kroz uvođenje platforme za promenu snabdevača.

Usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim mrežnim pravilima će, kako je naveo Janković, omogućiti da se Srbija integriše regionalno, a možda i regionalno i na evropskom nivou.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora izvoz struje energetski bilans he piva

Struja je najznačajnija izvozna roba Crne Gore – BiH najveći kupac u 2023.

17. novembar 2017. - Očekuje se da ukupni višak električne energije za izvoz ove godine dostigne 818 GWh, dok se naredne godine planira suficit od 482 GWh

. Leave empty if the image is purely decorative.

Italija se vraća nuklearnoj energiji pomoću malih modularnih reaktora

17. novembar 2017. - Italija je odobrila 135 miliona evra za istraživanja na polju nuklearne energije, s fokusom na tehnologiji malih modularnih reaktora

naftni giganti total bp solar mercom izvestaj

Lista 10 najvećih investitora u solarne elektrane na svetu – a na vrhu naftni gigant

17. novembar 2017. - Među deset najvećih investitora u solar su i ogranci industrijskih i energetskih konglomerata, kao i kompanija za upravljanje imovinom, ali i firme koje se bave samo zelenom energijom

lopare skola vuk karadzic solarna elektrana reset

Škola iz Lopara prvi prozjumer u BiH

17. novembar 2017. - Lopare nastavljaju da prave pionirske korake u korišćenju obnovljive energije i sprovođenju energetske tranzicije u BiH i na Zapadnom Balkanu