U trenutku kada veliki broj zemalja Evropske unije radi na napuštanju uglja, Hrvatska planira rekonstrukciju 50 godina stare termoelektrane Plomin 1, koja je zatvorena 2017. godine, upozoravaju ekološke organizacije Zelena akcija i Zelena Istra. Porazno je da Hrvatska elektroprivreda (HEP) i vlada Hrvatske dugoročno i dalje računaju na ugalj kao važan energent, kaže Bernard Ivčić iz Zelene akcije.
Ove dve organizacije su nedavno podenele tužbu protiv Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja u kojoj traže da se poništi ekološka dozvola za TE Plomin 1 jer nije urađena studija procene uticaja na životnu sredinu kojom bi se utvrdila prihvatljivost produženja njenog rada.
Ministarstvo, sa druge strane, tvrdi da ta procena i nije potrebna jer će planirana modernizacija TE Plomin 1 imati pozitivan uticaj na životnu sredinu, što podnosioci tužbe odbacuju.
Ponovno pokretanje termoelektrane, čak i u slučaju modernizacije, predstavlja dodatan uticaj na životnu sredinu za koji je neophodno uraditi procenu, navode ove dve ekološke organizacije. Nikakva planirana modernizacija neće eliminisati emisije gasova sa efektom staklene bašte koji bi nastali ponovnim puštanjem u pogon te termoelektrane, kaže Ivčić.
Hrvatskoj treba hitan plan za napuštanje uglja
Zelena akcija upozorava kako HEP želi da produži rad TE Plomin 1 za dodatnih 15 do 20 godina, a da ministarstvo pokušava da to i omogući.
Hrvatskoj je nužan hitan plan potpunog napuštanja uglja, a od TE Plomin 1 treba potpuno odustati, pripremiti zatvaranje TE Plomin 2 u narednih pet godina i hitno pokrenuti proces tranzicije energetskog sektora prema obnovljivim izvorima, navodi se u saopštenju Zelene akcije.
Prvo ročište po tužbi pred Upravnim sudom u Rijeci održano je 25. februara, a pravnik Zelene akcije je tada rekao da se donošenje presude očekuje za osam dana.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.