Nevladina organizacija Eko-tim podnela je inicijativu Eko-fondu i Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera za osnivanje namenskog programa za pravednu tranziciju, sa posebnim fokusom na Opštinu Pljevlja.
Eko-tim je nedavno objavio podatak da 76 odsto ispitanica zaposlenih u Rudniku uglja i Termoelektrani Pljevlja smatra da će energetska tranzicija uticati negativno kako na njih lično tako i na njihove porodice.
Nešto manje ili 60 odsto ispitanica je reklo da tranzicija u Pljevljima neće biti pravedna, pokazalo je istraživanje o stavovima zaposlenih u Rudniku uglja i TE Pljevlja u okviru projekta „Koraci ka pravednoj tranziciji u Pljevljima“.
U TE Pljevlja se trenutno sprovodi ekološka rekonstrukcija, a Saša Mujović, ministar energetike, izjavio je da elektrana neće biti ugašena sigurno još deset godina. Značaj ove elektrane za Crnu Goru je veliki jer sa snagom od 225 MW obezbeđuje 40 odsto domaće proizvodnje električne energije.
Pljevlja će najviše osetiti posledice energetske tranzicije
Povodom inicijative Eko-tim je naveo da je njen cilj da podrži pravednu tranziciju, kao socijalni i društveni aspekt dekarbonizacije crnogorske privrede i energetske tranzicije, sa naglaskom na zaštitu lokalnih zajednica i radnika. Cilj je i unapređenje stanja životne sredine u Pljevljima, rudarskom regionu koji će najviše osetiti posledice ove transformacije, preneli su lokalni mediji.
Milija Čabarkapa, izvršni direktor Eko-tima, rekao je da energetska tranzicija mora biti pravedna i da se mora osigurati zaštita lokalnih zajednica i radnika koji će biti pogođeni gašenjem sektora uglja.
NVO predlaže, kako je dodao, da višemilionska sredstva, prikupljena od emisionih kredita i eko-naknada, budu usmerena u projekte koji će osigurati unapređenje stanja životne sredine, ekonomsku diversifikaciju, prekvalifikaciju radnika i unapređenje infrastrukture u Pljevljima.
Program bi se finansirao sredstvima prikupljenim od emisionih kredita i eko-naknada
Inicijativom se predlaže osnivanje namenskog programa unutar Eko-fonda, koji bi sredstva prikupljena od emisionih kredita i eko-naknada, posebno od Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), TE Pljevlja i Rudnika uglja, koji su deo EPCG, usmerio ka projektima pravedne tranzicije.
Ovim sredstvima finansirali bi se projekti usmereni na unapređenje životne sredine, otvaranje novih radnih mesta, prekvalifikaciju radnika i podršku malim i srednjim preduzećima.
Čabarkapa: Prihvatanje inicijative bi pokazalo političku volju i posvećenost vlasti dekarbonizaciji
Osnivanjem namenskog programa unutar Eko-fonda, prema rečima Čabarkape, omogućila bi se brža implementacija i izbegli dodatni troškovi.
“Eko-fond već ima uspostavljene administrativne mehanizme za upravljanje i distribuciju sredstava, kao i za praćenje i evaluaciju programa podrške“, naveo je Čabarkapa.
Inicijativa Eko-tima sledi sličan primer grčkog modela finansiranja pravedne tranzicije.
Eko-tim je naglasio da već duže vreme ukazuju na nepoverenje koje građani Pljevalja imaju u proces pravedne tranzicije, a uzrok tome je nedovoljna politička podrška procesu.
Čabarkapa zato apeluje da se inicijativa hitno razmotri jer bi njeno prihvatanje jasno pokazalo političku volju i posvećenost vlasti dekarbonizaciji i ispunjavanju međunarodno preuzetih obaveza Crne Gore.
Tako bi, kako je istakao, pružili građanima Pljevalja dokaz da su njihove potrebe i budućnost prioritet u ovim promenama.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.