Životna sredina

Eko takse se u Srbiji sada obračunavaju prema emitovanom zagađenju

Eko-takse-Srbija-obracun-zagadjenje

Foto: Pixabay

Objavljeno

23.04.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.04.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Srbije je usvojila Uredbu o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje utiču na životnu sredinu prema količini zagađenja. Uredba propisuje da se eko takse sada obračunavaju prema stvarnoj količini emitovanog zagađenja, a ne kao procenat od ostvarenih prihoda.

Iznos naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine, eko takse, za pravna lica i preduzetnike određuje se na osnovu:

  • količine emitovanih SO2, NO2 i praškastih materija u vazduh nastalih procesom sagorevanja čvrstih, tečnih i gasovitih goriva radi dobijanja energije, tople vode i pare i grejanja prostora;
  • količine proizvedenog i odloženog opasnog otpada.

Obračun naknade vrši prema stvarnoj količini emitovanog zagađenja, a ne kao procenat od ostvarenih prihoda

U slučaju da obveznik ne dostavi podatke koji su od značaja za obračun iznosa, iznos naknade se obračunava na osnovu ostvarenog godišnjeg prihoda iskazanog u finansijskom izveštaju za prethodnu kalendarsku godinu, u iznosu do 0,4% ostvarenog prihoda od aktivnosti koje utiču na životnu sredinu, stoji u tekstu uredbe.

PKS inicirala usvajanje uredbe

Privredna komora Srbije (PKS) je saopštila da je zajedno sa kompanijama iz sektora industrije inicirala usvajanje ove uredbe i da se procenjuje da će uštede za privredu na godišnjem nivou biti oko 2 milijarde dinara.

Visoke naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine, koje su lokalne samouprave propisivale u svojoj opštini, prema Zakonu o naknadama za korišćenje javnih dobara, bile su jedan od ključnih problema sa kojim su se  susretali privredni subjekti. Naknada za zaštitu i unapređenje životne sredine obračunavala se u visini do 0,4% od ostvarenih prihoda na godišnjem nivou što je predstavljalo veliki trošak u poslovanju kompanija, saopštila je PKS.

Kako bi se rešio ovaj problem PKS-u su se obratile članice iz sektora industrije sa ciljem da se pronađe novi model izračunavanja adekvatnog iznosa naknade. Interni tim formiran na inicijativu PKS predložio je da se obračun naknade zasniva isključivo na stvarnoj količini emitovanog zagađenja, u skladu sa načelom „zagađivač plaća“, radi umanjenja štetnih uticaja na životnu sredinu i inicijativu uputio Ministarstvu zaštite životne sredine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Voda u 11 francuskih opstina kontaminirana vecnim hemikalijama

Voda u 11 francuskih opština kontaminirana večnim hemikalijama

23. april 2019. - Zbog prisustva PFAS-a, večnih hemikalija, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva

Pica u skalenim bocama sadrze vise mikroplastike od onih u plasticnim bocama

Više mikroplastike u staklenim nego u plastičnim bocama, pokazala studija

23. april 2019. - Pića koja se prodaju u staklenim bocama, uključujući vodu, limunadu, vino i pivo, sadrže značajno više mikroplastike nego ona u plastičnim

Irska prestala upotrebljava ugalj slede Spanija Italija Grcka

Irska prestala da upotrebljava ugalj, a slede Španija, Italija, Grčka…

23. april 2019. - Poslednje termoelektrane na ugalj u nekoliko zemalja Evropske unije već rade na minimumu ili samo povremeno

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program Poverenje, podrška i lična transformacija

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program: Poverenje, podrška i lična transformacija

23. april 2019. - Prvi mentorski program WISE Srbija mreže žena u održivoj energetici, zelenoj ekonomiji i klimatskoj akciji uspešno je završen i zvanično obeležen završnim događajem u Beogradu.