Podeli
Evropska energetska berza (EEX) će 3. juna proširiti svoju ponudu na tržištu derivata fjučersima za tržišta električne energije u Bugarskoj, Sloveniji i Srbiji, saopštio je EEX.
Obračun i poravnanje novih proizvoda će obavljati European Commodity Clearing (ECC).
Uvođenje novih fjučersa za električnu energiju proširuje panevropsku ponudu EEX-a na tržišta u razvoju u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, pa sada posluje na 20 tržišta širom Evrope, saopštio je EEX.
Ponuda uključuje fjučerse sa finansijskim poravnanjem za Sloveniju koji pokrivaju baznu i vršnu energiju na sedmičnom, mesečnom, kvartalnom i godišnjem nivou. Osim toga, uvode se i fjučersi za baznu energiju sa finansijskim poravnanjem za bugarsko i srpsko tržište i to sa istim rokovima.
„Uvođenje ovih novih proizvoda odražava razvoj EEX kao dela globalne grupe za robnu razmenu“, rekao je Tobias Paulun, direktor za strategiju EEX.
Uvođenje bugarskih, slovenačkih i srpskih fjučersa proširuje ponudu EEX-a na 20 tržišta širom Evrope
Uvođenje fjučersa za Sloveniju najavili su prošle godine u junu EEX i slovenački BSP Southpool. Paulun je tada izjavio da je Slovenija postala likvidni centar za prekogranično trgovanje sa Italijom i Mađarskom, te će novi proizvodi premostiti jaz između tih tržišta.
Prema podacima berze BSP Southpool, ukupan obim trgovine za 2018. godinu dostigao je skoro 7,8 TWh, uz rast od 9,2% na dan-unapred tržištu u odnosu na 2017. Unutardnevno trgovanje prošle godine imalo je obim od 331 GWh.
Bugarski fjučersi su najavljeni su u decembru 2018. godine.
Konstantin Konstantinov, izvršni direktor bugarske berze IBEX, tada je izjavio da će saradnja sa EEX doneti na bugarsko tržište važne i neophodne referentne cenovne signale za dugoročne proizvode.
Povodom predstavljanja fjučersa za srpsko tržište, u junu 2018. godine, Miloš Mladenović, direktor berze SEEPEX, izjavio je da će uvođenje ovih derivata doprineti daljem razvoju likvidnosti i poverenja u srpsko spot tržište električne energije, koje se brzo razvija i postaje glavni centar za prekograničnu trgovinu u regionu jugoistočne Evrope.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.