Belgijska kompanija De Smet Engineers & Contractors (DSEC) objavila je da je počela pripremu osnovnog inženjerskog ugovora za hrvatsku kompaniju INA, koji se odnosi na OSBL (Outside Battery Limits) troškove izgradnje postrojenja za proizvodnju bioetanola druge generacije.
Pogon za biogorivo bi trebalo da bude izgrađen u okviru Rafinerije Sisak, čije zatvaranje je ranije najavila INA. Gradnja postrojenja je, kako prenose lokalni mediji, deo mera koje je najavila ova kompanija zbog namere da zatvori rafineriju za preradu nafte.
Sirovina za proizvodnju etanola biće miskantus i pščenična slama
Sirovina za proizvodnju biće lokalno uzgajan miskantus i pščenična slama, saopštila je belgijska kompanija.
Rezultati rada belgijske firme će omogućiti kompaniji INA da potvrdi opravdanost izgradnje pogona
DSEC će, kako se navodi, integrisati odabrani procesni paket u celokupnu studiju projekta i proceniti povezane kapitalne i operativne troškove (CAPEX and OPEX).
Rezultati rada belgijske firme će omogućiti kompaniji INA da potvrdi opravdanost izgradnje jednog od retkih svetskih postrojenja za industrijsku proizvodnju etanola koji će doprineti naporima Hrvatske da ispuni Direktivu o obnovljivoj energiji II, saopštila je firma DSEC.
Vrednost ugovora nije navedena.
Kako prenose lokalni mediji, plan je da buduća rafinerija etanola ima kapacitet od 55.000 tona. Osim energetske biljke miskantus, kao sirovina bi trebalo da se koristi lignocelulozna biomasa, kao i ostaci žitarica i uljarica.
Studija uticaja na životnu sredinu iz 2017. predviđa i proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora
Studija uticaja na životnu sredinu iz 2017. sadržala je i plan da se proizvodi električna energija za sopstvene potrebe iz obnovljivih izvora odnosno od ostataka biomase iz procesa proizvodnje i drvne sečke, preneo je Vecernji.hr.
INA je saopštila da su testiranja miskantusa dala optimistične rezultate
INA namerava da 370.000 tona sirovine, koja je neophodna na godišnjem nivou, osigura prikupljanjem poljoprivrednih ostataka i gajenjem miskantusa u okolini Siska.
Hrvatska kompanija je, kako se navodi, pre nekoliko meseci saopštila da su testiranja energetske biljke miskantus za proizvodnju biogoriva dala optimistične rezultate.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.