OIE

Država blokira domaćinstva i privredu da koriste solarnu energiju u BiH

damir miljevic bih solar energetska tranzicija

Damir Miljević (foto: RESET)

Objavljeno

29.08.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.08.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Derkarbonizacija domaće potrošnje električne energije u Bosni i Hercegovini, pre svega, kroz dozvoljavanje građanima i privredi da koriste solarnu energiju, je blokirana od strane zakonodavaca i elektroprivreda, poručio je Damir Miljević, magistar organizacije i menadžmenta i član Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju – RESET.

Damir Miljević je na okruglom stolu „Finansiranje javnih projekata: Okolišna i ekonomska održivost termoelektrana na ugalj“ održanom u Banja Luci u organizaciji sarajevskog Mediacentra naglasio da je veliki problem BiH i što se nije ozbiljno krenulo u dijalog o zatvaranju rudnika i termoelektrana na ugalj, preneo je Capital.

Najlakši put za dekarbonizacija domaće potrošnje, prema njegovim rečima, je da se puste građani i privreda da proizvedu svoju energiju koristeći soralne panele. Ali, kako dodaje, u BiH je to zaustavljeno.

Miljević: Elektroprivrede moraju da shvate da danas struju može da proizvodi svako

Ta jednoj strani tako što nisu doneti ili su loši podzakonski akti za usvojene zakone, a na drugoj, tako što elektroprivrede koče taj razvoj kako bi sačuvale monopol. U međuvremenu, dodaje, strani investitori ubrzano rade na korišćenju potencijala obnovljvih izvora u BiH, a država se nije zaštitila tako što bi tražila da ti jeftiniji kilovat-sati koje proizvedu prodaju ovde umesto u inostranstu.

Zatvaranje rudnika i termoelektrana, kako je naveo, može biti jeftino ili skupo i predstavlja drugi problem. Miljević smatra da će ceh zavisiti od same BiH, od njene odluke.

U isto vreme elektroprivrede pogrešno misle da će biti nosioci energetske tranzicije, a to nisu bile nigde u Evropi, navodi on.

Pavlović: Ekonomija će zatvoriti termoelektrane

Miljević savetuje da se one moraju transformisati jer energiju danas može da proizvodi svako, pa bi one morale da se okrenu uslugama balansiranja i skladištenja, agregacije.

Ekonomista Zoran Pavlović poručio je da bi svima trebalo da bude jasno da će struja biti sve skuplja i skuplja, a posebno iz uvoza. Jedino rešenja je okrenuti se domaćoj obnovljivoj energije, pre svega solarnoj energiji, koju BiH ima koliko hoće, rekao je on.

Pavlović je istakao da je ekonomska računica neumoljiva i da će ona ugasiti termoelektrane na ugalj. Struja iz tih elektrana je postala preskupa, dodao je on.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

29. avgust 2024. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

29. avgust 2024. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

29. avgust 2024. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

29. avgust 2024. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti