DRI je objavio da radi na projektu vetroelektrane Ljubovo od 120 megavata i da izgradnja treba da počne 2027. godine. To je ovoj kompaniji treći projekat u Hrvatskoj za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.
DRI, ogranak ukrajinske kompanije DTEK u Evropskoj uniji, širi svoje prisustvo u Jugoistočnoj Evropi. Ubrzo nakon što je dovršio solarnu elektranu od 60 megavata u Rumuniji, otkrio je da u Hrvatskoj razvija projekat vetroparka od 120 megavata u Hrvatskoj.
To je ovoj firmi treći projekat u toj zemlji za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Projekat Ljubovo je u zoni određenoj za postavljanje vetroturbina, u planinskom području u Ličko-senjskoj županiji.
Vetropark će proizvoditi 349 gigavat-sati godišnje, procenjuje DRI. U novembru je dobio preliminarno odobrenje za priključenje na mrežu od Hrvatskog operatora prijenosnog sustava (HOPS). Naveo je i da je krajem prošle godine podneo zahtev Ministarstvu gospodarstva (privrede) za energetsku dozvolu.
Početak izgradnje na lokaciji Ljubovo se očekuje 2027. godine
Kompanija je dodala da očekuje da će s izgradnjom početi 2027. godine. DRI je, kako stoji na njegovoj veb stranici, puštanje u rad zakazao za kraj 2028. godine, i za Hrvatsku odredio cilj od 500 megavata.
„Pored toga što će DRI doprineti ciljevima ove zemlje za čistu energiju, razvojem vetrofarme Ljubovo će prikazati svoju vlastitu sposobnost za inženjering, izgradnju i upravljanje. Primenićemo svoju ekspertizu u generisanju vrednosti duž lanca snabdevanja i u upravljanju izgradnjom“, izjavio je generalni direktor Ivan Geljuh.
DRI-jeve dve zelene elektrane biće povezane na mrežu preko iste transformatorske stanice
Kompanijina prva dva projekta u Hrvatskoj su za vetroelektranu Brda Umovi i solarni park Vedrine. Oba su u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Prvim je predviđeno 127,5 megavata, sa još 28,8 megavata u drugoj fazi, a priključenje na mrežu se očekuje u drugoj polovini 2026, istakao je DRI.
Fotonaponsko postrojenje Vedrine bi trebalo da bude pušteno u rad u drugoj polovini 2027. godine. Planirano je za 60 megavata vršnog kapaciteta iliti pika. Oba projekta bi bila priključena na prenosnu mrežu u podstanici od 400/110 kilovata, preko deset kilometara dugačkog voda od 110 kilovata. Njega je DRI u ugovoru za Brda Umove potpisao da će izgraditi.
Kompanija je dodala da je zainteresovana za saradnju s trgovcima i kupcima proizvedene struje, radi sklapanja dugoročnih ugovora o otkupu električne energije (PPA) kao i učestvovanja u najavljenom mehanizmu za ugovore o razlici u ceni (CfD) u Hrvatskoj.
DRI je saopštio da trenutno može da se pohvali portfeljem od 1,4 gigavata u postrojenjima koja rade, onima u izgradnji i projektima u raznim fazama razvoja. Pored Rumunije i Hrvatske, posluje u Italiji i Poljskoj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.