OIE

Dravske elektrarne Maribor spremaju investicije u proizvodnju i skladištenje zelene energije

Dravske elektrarne Maribor investicije vetar solar geotermal skladistenje energije

Slika: DEM

Objavljeno

30.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

30.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Slovenačka firma Dravske elektrarne Maribor (DEM) planira da investira u obnovljive izvore energije i skladištenje zelene energije.

DEM priprema investicije u tri vetroparka snage 46 MW, solarne elektrane snage 30 MW, korišćenje geotermalne energije, postrojenja za skladištenje energije, kao što su reverzibilne hidroelektrane, i male hidroelektrane, rekao je Andrej Tumpej, direktor DEM-a, koji posluje u sastavu Holdinga Slovenske elektrarne (HSE).

Kompanija analizira isplativost ulaganja u tri vetroparka

DEM sada ima osam velikih hidroelektrana (HE), pet malih hidroelektrana (MHE) i četiri solarna sisteme ukupne snage 600 MW.

Tumpej je rekao da je planirano ukupno 13 vetroturbina na tri različite lokacije u severoistočnoj Sloveniji. Investicija se procenjuje na 65 miliona evra.

Solarni fotonaponski sistemi biće instalirani na lokacijama dve postojeće hidroelektrane

Za tri projekta vetroelektrana – Ojstrica, Paški Kozjak i Rogatec – slovenačka vlada je usvojila prostorne planove, i sada je u toku izrada svih neophodnih studija za utvrđivanje opravdanosti njihove izgradnje, rekao je Tumpej.

Solarne elektrane snage 30 MW biće instalirane na padinama dovodnih i odvodnih kanala hidroelektrana Zlatoličje i Formin.

Tumpej je naveo da je pripremljena je sveobuhvatna karta potencijala duboke geotermalne energije, koja je pokazala da ima lokacija na kojima se može koristiti za proizvodnju električne energije.

Za planirane solarne elektrane snage 3 GW biće potrebni kapaciteti za skladištenje

Razvojni projekti kompanije, takođe, uključuju i postrojenja za skladištenje električne energije, kao što je reverzibilna hidroelektrana Kozjak. Ako Slovenija instalira solarne elektrane snage 3 GW, kao što je planirano, potreba za skladištenjem energije biće velika, rekao je Tumpej.

Novi dalekovod Cirkovce-Pince, kako je istakao, takođe stvara uslove za projekat reverzibilne hidroelektrane čije usluge bi mogle da koriste zemlje centralne Evrope, koje nemaju uslove za skladištenje energije.

Kompanija će nastaviti da gradi i male hidroelektrane na pritokama reke Drave i drugim manjim vodotokovima.

Komentara: (1)
Dragan / 01.01.2021.

Bravo za ovakve poduhvate od ekipe portala Polovni autodelovi

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ve ivovik bih probni rad

Vetropark Ivovik u BiH započeo probni rad

30. decembar 2020. - Vetroelektrana Ivovik, četvrta u Bosni i Hercegovini, započela je probni rad

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

30. decembar 2020. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

30. decembar 2020. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

30. decembar 2020. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.