Podeli
Podeli
Republika Srpska namerava da prati Srbiju u projektima vezanim za mineralna i rudna bogatstva, rekao je predsednik Milorad Dodik, komentarišući potpisivanje memoranduma o razumevanju između Srbije i Evropske unije. Istraživanja su pokazala da taj entitet obiluje značajnim količinama mineralnih sirovina veoma traženim u zemljama EU i širom sveta, naveo je.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik pozdravio je potpisivanje memoranduma o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima i dodao da je Republika Srpska spremna da učestvuje u sličnim projektima jer je bogata mineralnim sirovinama.
Komentarišući za novinsku agenciju Srna potpisivanje memoranduma o razumevanju između Srbije i EU, predsednik Republike Srpske je rekao da je „ovo sigurno jedan od strateških projekata, za koje se borio predsednik Aleksandar Vučić, i čiji rezultati će biti veoma vidljivi, a koji će mnogo značiti za dalji napredak i finansijski procvat Srbije. Memorandum znači i dolazak novih investicija, bolji život stanovnika Srbije i veći standard“.
On je rekao da je i Republika Srpska spremna i zainteresovana za učešće u ovim aktivnostima sa Srbijom.
Srpska obiluje značajnim količinama mineralnih sirovina
On je podsetio da su dosadašnja istraživanja pokazala da Srpska obiluje značajnim količinama mineralnih sirovina, koje su danas veoma tražene u zemljama EU i širom sveta, i da je njihovo iskopavanje velika razvojna šansa i mogućnost za dalji razvoj Republike i naglasio da će Srpska nastaviti da radi na njihovom istraživanju jer je reč o sirovinama ogromne vrednosti koje će značiti dalji napredak i razvoj Republike Srpske.
Dodik je na svom nalogu nalogu na društvenoj mreži X napisao da ga raduje povećano interesovanje investitora za mineralna i rudna bogatstva Republike Srpske.
Građani protiv otvaranja rudnika
U BiH su investitori pokazali interesovanje da istražuju potencijalna nalazišta litijuma na više lokacija, kao što su Lopare, Ugljevik, Bijeljina. Dobrim delom reč je o lokacijama koje su blizu Loznice u Srbiji, gde je planiran projekat Jadar.
U opštini Lopare je početkom ove godine 3.711 građana potpisalo i predalo Narodnoj skupštini Republike Srpske peticiju protiv otvaranja rudnika litijuma na Majevici, kao i deklaraciju o protivljenju otvaranju rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na području opštine Lopare.
Nekoliko nedelja pre toga, zvaničnici u Brčko Distriktu u BiH saopštili su da ne žele vađenje litijuma na svojoj teritoriji.
Dodik je zaključio da će se Spska pridružiti naporima Srbije i partnerima u Evropi i svetu „vodeći računa o ekološkim pitanjima i pitanjima zaštite zdravlja, gde će struka biti potpuno uvažena i uključena“.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.